Alfas live. Sužinosite, kodėl bulvės nebuvo vertinamos bajorų laikais
(1)Laikui bėgant mūsų mitybos principai keičiasi. Seniau, kai žmonės daugiau dirbdavo laukuose ar ūkiuose, buvo įprasta valgyti riebesnį, daugiau jėgų suteikianti maistą, keičiantis gyvenimo ritmui mes renkamės lengvesnį maistą, kad neapkrautumėme organizmo. Tačiau vis dažniau atsigręžiame į senovinę virtuvę ir eksperimentuojame su primirštais patiekalais. Šio šeštadienio „Alfas Live“ laidoje sužinosime, kaip anksčiau valgydavo mūsų bajorai? Kokius produktus naudojo patiekaluose ir kokie produktai, kurie šiandien mums atrodo įprasti ar net labai vertinami, seniau buvo laikomi aukšto rango ar skurdesnių žmonių maistu?
„Bulvės mūsų šalyje paplinta gana vėlai. Pirmieji bulvių valgymo elementai ateina iš XVIII amžiaus pabaigos. Jos naudojamos dideliuose dvaruose ir yra skirtos žemesnio lygmens dvaro patarnautojams, nes visi patarnautojai (kiemsargiai, skalbėjos ar pan.) buvo maitinami ir priklausomai nuo hierarchijoje užimamo laiptelio maistas buvo patiekiamas skirtingas.
Na, o XIX amžiuje Lietuvoje auginama daug bulvių, bet dvaruose jos naudojamos spirito gamybai“, – pasakos kulinarinio paveldo tyrinėtojas, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto profesorius Rimvydas Laužikas.
Taip pat žiūrovų laukia karamelizuotas paukštienos dešrainis, kurio neatsivalgys ne tik vaikai bei paturbinta menkė ant grilio su namine duonele. Apie viską – jau šį šeštadienį ALFAS LIVE laidoje nuo 10 val. tik per Delfi TV.