Prisijungti prie diskusijos
Rodyti diskusiją
2009.11.24 10:08
Dokumentiniame filme „Lietuvio genas“ – mūsų tautos formavimosi procesai
Martynas Lapinskas, Robertas Narmontas, DELFI.TV
399
Mokslo populiarinimo filmas „Lietuvio genas“ pasakoja apie tūkstančius metų trukusią lietuvių protėvių kelionę per erdvę ir laiką, lėmusią tautos identitetą. Dvejus metus kurto dokumentinio filmo prodiuseris ir scenarijaus autorius – biologijos mokslų daktaras Rolandas Maskoliūnas, kuris kartu su geologais, archeologais, genetikais ir antropologais ieško atsakymų į klausimą, kas turi daugiau įtakos tautos būdui: aplinka ar genetika. Pasak autoriaus, „Lietuvio genas“ yra skirtas ne tik mokslininkams, bet ir plačiajai visuomenei, besidominčiai mūsų tautos formavimosi procesais.
„Mes bandėme ieškoti aukso vidurio, tačiau filmas yra skirtas žmonėms, kurie domisi šiais dalykais. Tikslas yra sudominti žmogų, kad jis paskui jau pats galėtų analizuoti, domėtis ir suvokti problemos mąstą, o po to imtis priemonių – domėtis istorija, geneologija ar savo šeimos sveikata“, – teigia R. Maskoliūnas.
Filme nemažai dėmesio yra skiriama genetikai, nes naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis, jau įmanoma rekonstruoti tautų formavimosi procesus, įvertinti jų genetinius skirtumus ir netgi prognozuoti kai kurių ligų riziką. Mokslininkų teigimu, netolimoje ateityje atlikus bet kurio individo genų analizę, bus galima išvengti tam tikrų ligų.
„Norėjau parodyti, kad Lietuvoje, kalbant apie biotechnologijas, yra aukščiausio lygio kompanijos, kuriančios DNR lustų komponentus ir naujos kartos biofarmacijos vaistus, kurie bus visos žmonijos ateitis. Mums reikia tai akcentuoti ir investuoti į šią sritį – toks yra vienas iš filmo motyvų“, – sako R. Maskoliūnas.
Delfi.TV vaizdo reportaže filmo prodiuseris ir scenarijaus autorius R. Maskoliūnas pasakoja apie dokumentinės juostos kūrybinį procesą, lietuvio geno paieškas ir moksle naudojamas šiuolaikines technologijas.