Narpliodamos vieną mįslę po kitos „Gatvių istorijos“ sieks papasakoti apie neatrastą kultūrinį ir antropologinį paveldą, kuris slepiasi šalia mūsų, paskendęs kasdienybės šurmulyje. Šis pirmasis laidų ciklas skiriamas Vilniui, tačiau ne poliruotiems ir gerai pažįstamiems turistiniams senamiesčio fasadams, o greičiau prieštaringai vertinamoms gatvėms su visomis jų legendomis, baubais ir lobiais.
Prityrusi gidė Giedrė Valtaitė ir istorijos magistrė Gintvilė Pugačevskytė savo tyrimą atlieka ne TV studijoje ir ne bibliotekoje, o gatvėje – pačios eidamos karštais istorijos pėdsakais. Jų pasakojimo - o tiksliau, dialogo – pagrindas yra ne datos ir ne sausi istoriniai faktai, o istorijos apie realius žmones, kurie čia gyveno ir tebegyvena kurdami nepakartojamą Vilniaus veidą. Nuotykių realybės šou primenantis laidų ciklas taip pat supažindins su Vilniuje gyvenančių tautų etninės kultūros paveldu.
Tačiau svarbiausia, kad projektas „Gatvių istorijos“ pažvelgs į mūsų sostinę dar vienu netikėtu, menišku ir intriguojančiu rakursu, kuris privers mus įsimylėti Vilnių iš naujo. Kaip rašė Hermanas Hesse, „mes turime išklampoti tiek purvo ir absurdo, kad pareitume namo“. Globalizacijos ir nevaržomų kelionių laikais žmogui sunku pastebėti, kad tikrosios vertybės ir tai, ką mes plačiąja prasme vadiname kultūra, slypi ne svečiose šalyse, o jo gimtajame kieme, gatvėje, mieste. Todėl atėjo laikas papasakoti apie unikalius sostinės kampelius, kuriuose lankėsi retas vilnietis.
Pirmoji ciklo laida pasakoja apie Pylimo gatvės dalį nuo buvusio „Lietuvos“ kino teatro iki Vilniaus choralinės sinagogos. Sužinosime, kokią gi trečią pirtį, be vyrų ir moterų, maitino Vingrių šaltinių vanduo. Atrasime vietą, kur kaip ir prieš 100 metų vis dar galima „pasikrauti malkų“. O taip pat susipažinsime su Dievo paženklintu žydų giesmių atlikėju - kantoriumi Shmueliu Yatomu.
Projektą „Gatvių istorijos“ finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.
Nuorodos į laidoje panaudotas istorines nuotraukas:
https://www.limis.lt/limisk-portlet/exhibit/resource/image/20000002638351_20000002638381_L
http://nuotraukos.vilnius21.lt/senivaizdai/2/27999n2.jpg
http://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-search, unikalūs objektų kodai: 34000, 32324.