Kasdien priklausomybių tema tampa vis aktualesnė, kadangi jų neigiamas poveikis jau seniai peržengė konkretaus paciento ir visuomenės sveikatos ribas, kelia žalą valstybės ekonomikai ir jos finansiniam tvarumui. Remiantis PSO duomenimis, vien alkoholio vartojimo ekonominė našta valstybei kasmet gali sudaryti 0,85 proc. bendrojo vidaus produkto, rūkymui priskiriamos tiesioginės ir netiesioginės išlaidos Europos regiono šalyse gali sudaryti 0,1–2,5 proc. bendrojo vidaus produkto. Kitas pavyzdys – rūkymas, kaip viena iš labiausiai išvengiamų ligų priežasčių, turinti įtakos visuomenės ir asmens sveikatai. Atliktų tyrimų duomenimis (gana konservatyviais skaičiavimais) rūkymo keliama žala 2013 m. Lietuvoje siekė beveik 953 mln. Eur (2,7 proc. bendrojo vidaus produkto). Šie skaičiai verčia ne tik sunerimti, bet ir imtis atsakingų ir skubių priemonių problemai spręsti.
2023 metais Lietuvoje buvo patvirtintas strateginis dokumentas, nukreiptas į narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės priemones, vartojimo prevenciją bei priklausomybių keliamos žalos mažinimą. Šiame dokumente įtvirtinta daugybė principų ir siekių, kurie turėtų užtikrinti efektyvią kovą su minėtomis priklausomybėmis bei mažinti psichoaktyvių medžiagų, alkoholio ir tabako žalą, keliamą pacientui. Tačiau pradėjus 1,5 metų nuo minėto dokumento priėmimo (ir beveik 25 metams nuo pirmosios strategijos patvirtinimo) esminių situacijos pokyčių nesimato.
Apie tai, kodėl Lietuvoje turime tokį status quo su priklausomybėmis, ko reikia, kad pacientas sulauktų individualios ir veiksmingos pagalbos, kodėl sveikatos priežiūros specialistai tam tikrose srityse stokoja metodinės pagalbos ir priemonių, o taip pat kaip užtikrinti, kad priimami vieši sprendimai iš tiesų atitiktų subalansuotos politikos ir atsakingo valdymo reikalavimus ir bus diskutuojama ELSKI renginyje.
Diskusijos metu būtų paliestos šios tezės / hipotezės:
Priklausomybės yra stigmatizuojamos Lietuvoje, tad priklausomybės sunkumus patiriantys žmonės (bei jų artimieji) dažniausiai negauna jiems būtinos (reikalingos) pagalbos.
Priklausomybės sunkumus patiriančių žmonių ir jų artimųjų švietimas apie konkrečią juos kamuojančią priklausomybę yra nepakankamas.
Specialistams (asmens sveikatos priežiūros specialistai, visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, psichologai ir pan.) stokoja žinių ir profesinės kompetencijos kalbėti apie tokias priklausomybes kaip tabakas (rūkymas), o taip pat apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas.
Siūlomų (priimamų) sprendimų, nukreiptų į priklausomybių prevenciją ir jų keliamą žalos mažinimą, poveikio vertinimas (pacientui, visuomenei ir valstybei) nėra atliekamas (nei rengiant siūlymus, nei vėliau įgyvendinant priimtus sprendimus).
Diskusijas moderuoja Gyvybės mokslų teisės ekspertas Andrej Rudanov
Renginys bus filmuojamas ir transliuojamas.