Ateities karta. Kodėl tapome tokiais individualistais kaip vokiečiai?
(14)Istorikai sako, kad prieš šimtą metų, kai buvo kuriama Lietuvos valstybė, bendruomeniškumo jausmas padėjo tautiečiams iškovoti tai, kas tuo metu atrodė neįtikėtina – laisvę, savarankiškumą, įsivesti savo pinigus – litą, padėti teisinius valstybės pagrindus.
Prieš šimtą metų kūrėsi gausybė bendruomenių ir visuomeninių organizacijų. Pasak istoriko Arūno Svarausko, buvo gero tono ženklas priklausyti kokiai nors bendruomenei pagal pomėgius ar gyvenamąja vietą.
Delfi apklausa parodė, kad šiais laikais bendruomenių veiklose dalyvauja mažiau nei pusė. Bendruomeninę veiklą yra pamėgę vyresnio amžiaus kaimo vietovėse gyvenantys žmonės. Tie apklaustieji, kurie nepriklauso jokiai bendruomenei, kaip pagrindinę to priežastį nurodė poreikio nebuvimą ir informacijos trūkumą. O beveik ketvirtadalis – laiko trūkumą. Jį kaip pagrindinę priežastį dažniau nurodė jaunimas.
Laidos viešnia Violeta Mičiulienė sako – bendruomeniškumas būtinas. Ji dažnai lankosi šalies kaimo vietovėse ir mato, kokią teigiamą naudą suteikia žmonėms bendruomeniškumas. Jai antrina Jurgis Didžiulis – jis sako, kad vienatvės jausmą geriausiai padeda įveikti buvimas bendruomenėje. O kunigas Kęstutis Dvareckas įsitikinęs, kad dabar turime daug galimybių vienišiauti.
Kaip per šimtą metų pakito bendruomeniškumo jausmas? Apie tai bus diskutuojama laidoje „Ateities karta“. Žiūrovai išvys pasakojimą apie sostinės Antakalnio rajone įsikūrusią bendruomenę, kurią vienija noras gyventi tvariau.
Apie bendruomenės galią įveikti priklausomybes pasakos vienos iš tokių bendruomenių įkūrėjas Vladislavas Pocius. Kaip gyvenimas bendruomenėje padeda įveikti vieną sunkiausių ligų?
Paauglės Gretos Thunberg užkurtas judėjimas „Fridays for future“ virto didžiausiu tarptautiniu bendruomeniniu judėjimu. Šios bendruomenės atstovai Lietuvoje kovoja už sostinėje kertamus medžius. Ar moksleiviai skanduodami „savo medžių neparduosim, pinigais mes nekvėpuosim“ įveiks sostinės valdžios norą „trinkelizuoti“ miestą?
Apie bendruomenių jėgą prieš šimtą metų ir dabar – laidoje „Ateities karta“.