Saugos lynais apsiviję savanoriai nuo skardžio viršaus atsargiai leidžiasi prie olos angos, esančios maždaug 250 metrų virš išdžiūvusios upės vagos, vedančios į žemiausią tašką visoje planetoje – Negyvąją jūrą. Jų laukia nelengva užduotis, daugybė dulkių ir smėlio. Ekspertai teigia, kad stengtis ir vargti tikrai yra dėl ko.
Tris savaites trukę kasinėjimai – pirmasis itin svarbios paieškų misijos etapas. Archeologai iš viso Izraelio čia ieško itin vertingų radinių. Konkrečiai kalbama apie rankraščius, kuriuos paliko žydai sukilėliai, dykumoje slėpęsi maždaug prieš 2 tūkst. metų.
Tiesą sakant, archeologai lenktyniauja su laiku – į radinius kėsinasi ir antikvarinių vertybių plėšikai. Senovinių tekstų, sugulusių pergamentuose, kolekcija dar vadinama Negyvosios jūros rankraščiais. Dalį jų mokslininkams jau pavyko surinkti.
Šie rašytiniai šaltiniai – vieni iš pirmųjų, parašytų hebrajų kalba. Jie eksponuojami Izraelio muziejuje Jeruzalėje ir vadinami nacionaline vertybe.
Dabar Izraelis siekia atgauti viską, kas galbūt dar slepiasi dykumos olose įrengtose slėptuvėje – jie privalo spėti prieš artefaktams atsiduriant juodojoje rinkoje. Remiantis Izraelio įstatymais, visos relikvijos, rastos šalies teritorijoje, priklauso valstybei.
Pistoletu ginkluotas archeologas Guy Fitoussi, turintis įgaliojimą sulaikyti relikvijų medžiotojus, pasakoja kartu su savo komanda kiekvienais metais tokių sučiumpantis daugiau nei šimtą. Dauguma atsiperka baudomis, dalis atsiduria ir už grotų.
2014 metais buvo sulaikyti šeši žmonės, kurie bandė išplėšti Kaukolių urvą, kur ekspertai aptiko septynių žydų, siejamų su Bar Kochbos sukilimu prieš Romą II amžiuje, kaukoles.