„Vieningos „Tautiškos giesmės“ tradicija ir apskritai himno giedojimas yra pilietinis veiksmas, ne muzikinis. Būna, žmonės nedrįsta giedoti garsiai, nes galvoja, kad neturi gražaus balso, arba bijo nepataikyti į toną.

Tačiau mes manome, kad čia svarbus ne balsas, ne muzika, ne klausa. Svarbu meilė Tėvynei, kurią visi jaučiame širdimi ir galime išreikšti vieningu veiksmu“,- teigė Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentas Vytautas Pivoras.

Girdintiems žmonėms gali kilti klausimas, kaip įmanoma giedoti gestų kalba ir apskritai – ar gali kurtieji „girdėti” muziką? Pasak V. Pivoro, kurtieji tikrai „girdi“ muziką, tačiau kitaip nei įprasta girdintiems žmonėms.

„Mes jaučiame muziką visu kūnu – per jos skleidžiamą vibraciją suprantame jos dažnį, toną. Būtent dėl to neretai galima pamatyti kurčiuosius šokant ir kuo puikiausiai pataikant į muzikos taktą,” – pasakojo vyras.

Gestų kalba yra lygiavertė kitoms, garsinę išraišką turinčioms kalboms. Ji leidžia komunikuoti, reikšti mintis, emocijas bei jausmus ir netgi turi savo atskirą gramatiką. Tačiau jai itin svarbi veido išraiška, kūno judesiai bei erdvė, o dainuojant dar prisideda tempas, judesių meniškumas.

Pirmą kartą Lietuvos himnas į lietuvių gestų kalbą išvestas ne taip ir seniai – vos 2014-aisiais. Nuo tada „Tautiškos giesmės” vaizdo įrašas naudojamas vis daugiau oficialių renginių.

Iniciatyvos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ vadovas Raimundas Daubaras džiaugėsi, kad visuotiniam himnui aktyviai kviečia vis daugiau pilietinių judėjimų ir visuomeninių organizacijų, o kurčiųjų bendruomenės įsijungimas puikiai atspindi ir pagrindinę projekto idėją.

„Tautiška giesmė” yra tai, kas mus jungia. Nebesvarbu, ar gyveni Lietuvoje, ar kitoje šalyje, esi jaunas ar senas, turi operos solisto balsą ar nuo pat gimimo neturi klausos. Giedant himną mus visus jungia noras pasakyti, jog esu lietuvis ir tuo didžiuojuosi“,- sakė R. Daubaras.

Visa kurčiųjų bendruomenė liepos 6 d. vakarą kviečiama ne tik giedoti himną, bet ir 20 val. atvykti į Trakus. Čia vyksiantis pagrindinis „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ renginys bus visas verčiama į gestų kalbą.

„Tautiška giesmė aplink pasaulį“ gimė prieš aštuonerius metus, kai „Tūkstantmečio odisėjos“ metu jachta „Ambersail“ apsukę Žemės rutulį ir aplankę pasaulio lietuvių bendruomenes, buriuotojai pakvietė visus tautiečius švęsti Lietuvos vardo tūkstantmetį visiems vieningai vienu metu giedant Lietuvos himną.

Ši unikali iniciatyva, palaikoma pilietiškų žmonių, organizacijų ir aktyvių bendruomenių jau tapo mūsų laikų tradicija ir neatsiejama Lietuvos identiteto dalimi.