Plataus masto invazijoje į suverenią Ukrainą nebuvo nieko švelnaus. Nepaisant to, net ir praėjus 2 metams ir 8 mėnesiams po to, kai Kremlius galutinai įtikino Vakarų pasaulį savo žudikiškais siekiais, kai kurios socialinių tinklų paskyros dar mirga Rusijos vėliavėlėmis, o jų savininkai rimtai samprotauja apie nostalgiją sovietmečiui, kuris jų laikysenoje tapęs bendruomeniškumo ir paprasto nerūpestingo gyvenimo sinonimu.

Kaip teigia Lietuvos karo akademijos docentas, dr. Vytautas Isoda, nostalgijos sovietmečiui kurstymas, bendros Lietuvos praeities su Rusija priminimas – tik vienas iš būdų konstruoti kultūrinį bendrumą, pasitelkiant švelniąją galią. Tiesa, pasak profesoriaus, šis būdas yra gana ribotas, nes keičiantis kartoms lieka vis mažiau gyvųjų, kurie tuos laikus atsimena. Mažtančią ilgesio sovietmečiui tendenciją rodo ir visuomenės apklausos. Jei 2016 metais teiginiui, kad sovietiniais laikais gyventi buvo geriau, nei dabar Lietuvoje pritarė 26 proc. respondentų, tai po 4 metų, 2020 metais, tokių liko tik 21 proc.

Pastaraisiais metais viešajame diskurse švelniosios galios terminas dažniau sutinkamas kalbant apie priešiškų valstybių bandymus plėsti savo įtakos lauką ir kurti lojalių žmonių bendruomenes šalyse, kuriose šios valstybės turi savų siekių. Tačiau taip buvo ne visada.

Plačiau skaitykite čia.