Prisijungti prie diskusijos
Rodyti diskusiją
2011.07.15 18:09
„Velkam blukį“ (II): vieno kelmo žmonės
www.blukis.lt
48
Viena iš žodžio kelmas reikšmių yra giminė, padermė, kilmė. Dar Simonas Daukantas kalbėjo apie „mūsų tautos kelmą“. Bet kuri akcija, kurioje žmonės daro ką nors kartu – staiga meta savo individualius reikalus, jaučia bendrumą dėl idėjos padaryti kažką kartu jau yra religija, jau yra vienijimas ir jau yra grąžinimas disocijuojančių žmonių. Jie jausis vieno veiksmo, vienos idėjos – vieno kelmo žmonės.
Pats žodis kelmas savo prasme reiškia kilmę - iš kur viskas kilo, dar Simonas Daukantas kalbėjo apie „mūsų tautos kelmą“. Antra vertus kelmas yra proceso pabaiga, bet jį pašalinus jo vietoje vėl dygsta naujas daigas, iš jo šaknų vėl susiformuoja naujas medis ir taip toliau.
Interaktyvi socialinė – meninė akcija „Degantis Blukis“ šiuolaikinio meno pagalba interpretuoja socialines senovės Lietuvos tradicijas. Blukio vilkimas ilgiausios nakties metu, suburdavo bendruomenę linksmam ritualui: kaimo gyventojai užnerdavo virves ant storo kelmo ir vilkdavo jį per kaimą, užsukdami į kiekvieną kiemą tam, kad surinktu visas jų negandas ir blogybes.
Gale kaimo iškilmingai sukurtame lauže, Blukis būdavo sudeginamas, viliantis, kad ir jo surinktos negandos sudegs kartu su juo. Šį vieną įdomiausių lietuviškų papročių, jungiančių mitologinį turinį su kolektyvine apeiga, bei tam tikra socialine funkcija, siekiama atgaivinti pasitelkiant šiuolaikinį interaktyvų meną.