Benediktas Vanagas yra teigęs, kad „zateškių“ sumanytojui reikia įteikti Nobelio premiją, panašiai galvoja ir Martynas Samuitis.
Kartą laimėjęs 1000 km lenktynininkas puikiai supranta kiekvienos detalės svarbą automobilių sporte. Jo dirbtuvėse paruoštas ne vienas 1000 km lenktynių prizininkų automobilis.
„Lietuviškai tai vadinama užtraukėjais. Su jos pagalba gali laimingai baigti lenktynes. Niekas kitas nepadės greitai pritvirtinti nulūžusios detalės. Tai tokia smulkmena, kuri kainuoja gal tik vieną euro centą, bet gali išgelbėti visas lenktynės“, – sakė lenktynininkas.
Ar tai nutrūkęs sparnas, ar atsilaisvinusi žarna, užtraukėjai visada paruošti naudojimui ir visada guli mechanikams po ranka.
„Žmonės įvairiai juos vadina, tai „straubliukais“, tai „zipperiais“ ir panašiai. Jas mes laikome visada po ranka, nes jų daugiausiai ir reikia“, – pasakojo „RIMO“ komandos mechanikas Vaidas Glinskis.
Lipnią juostą mechanikai vadina kilniai – „sportine izoliacija“. Greitai V. Glinskis ir M. Samuitis parodė jos ir užtraukėjų tvirtumą. Per kelias sekundes jie su dvejais užtraukėjais ir lipnia juosta surišo DELFI žurnalistą ir interviu buvo baigtas.
„Neįsivaizduoju ką reikėtų daryti be jų. Visa automobilių sportas žlugtų. Galėtum nebent vargti raišiodamas su viela, bet tikrai būtų ne tas pats“, – sakė V. Glinskis.