Kirgizijoje nuotakų grobikų rankų išvengusios moterys žengė mados podiumu
(1)Podiumas, ryškios šviesos, glamūras ir aplodismentai – prieš penkerius tikrą košmarą išgyvenusi Elat Kazakbajeva vis dar negali patikėti, kaip pasikeitė jos gyvenimas. Prieš tuos penkerius metus merginą tiesiog gatvėje pagrobė grupelė vyrų, norėdami prievarta ištekinti už negeidžiamo vyro.
Tokių kaip Elat – Kirgizijoje tūkstančiai: ir po šiai dienai šioje buvusioje sovietinėje respublikoje grobiamos ir prievarta tekinamos jaunos moterys. Nuotakų grobimas Kirgizijoje oficialiai uždraustas 2013 metais, valdžiai pagaliau įsisąmoninus, jog ši tradicija neatsiejama nuo seksualinės prievartos, smurto artimoje aplinkoje ir psichologinių traumų.
Nepaisant to, Kirgizijos provincijoje šis paprotys vis dar gana populiarus.
Vis daugiau šalies moterų imasi aktyvių veiksmų, norėdamos padėti visuomenei suvokti, jog smurto ir privartos toleruoti nevalia. 2018 metais visą šalį sukrėtė itin skaudus nusikaltimas: dvidešimtmetė pagrobta nuotaka Burulal Turdaaly Kyzy atsidūrė toje pačioje policijos nuovados kameroje kaip ir jos pagrobimą užsakęs vyras. Jis ją nudūrė.
Vietos dizainerė Zamira Moldoševa yra viena iš kampanijos prieš nuotakų grobimą aktyvisčių. Šio judėjimo iniciatorės užsiima pačia įvairiausia veikla – pradedant labdaringais dviračių žygiais ir baigiant protesto akcijomis. Visai neseniai Zamira surengė madų šou ir ant podiumo pakvietė prievartą patyrusias merginas demonstruoti tautinių Kirgizijos apdarų.
Elat Kazakbajeva – viena iš 12 šio mados renginio modelių. Mergina teigia labai besidžiaugianti tokia galimybe ir nori padrąsinti savo likimo drauges vaduotis iš prievartinės santuokos gniaužtų, kreiptis pagalbos. Būdama vos devyniolikos metų, Elat vidury baltos dienos buvo užpulta prie bendrabučio Biškeke ir prievarta grupelės vyrų įsodinta į laukiantį automobilį.
Merginos istorija – su laiminga pabaiga, jai pavyko ištrūkti. Dabar ji tikisi, kad šis mados renginys, vaizduojantis garsias Kirgizijos istorijos moteris, padės visiems laikams išnaikinti šį amoralų paprotį.
35 metų Aidai Sooronbaevai pasisekė mažiau. Tada septyniolikmetė mergina grįžusi iš mokyklos rado surištą tėvą ir aukštyn kojomis apverstus namus.
Ji pasislėpė, tačiau brolis įkalbėjo prisiglausti pas jo draugą. Pastarojo šeima ją pagrobė. Iš pradžių ji nenorėjo tekėti už jų sūnaus, bandė pabėgti, tačiau galiausiai kaimo bendruomenės spaudimas padarė savo, ir ji ištekėjo. Santuokoje, kur nuolat patyrė seksualinį ir fizinį smurtą, išgyveno 16 metų.
Prieš maždaug metus vyro agresija tapo nebepakeliama, ir ji tiesiog išbėgo į gatvę. Ten jai padėjo nepažįstami žmonės, padrąsinę palikti sutuoktinį. Dabar moteris viliasi, kad jos pavyzdys įkvėps daugiau kenkiančių moterų keisti savo gyvenimą.