Į Kazachstaną kariniais lėktuvais išsiųsti rusų desantininkai
(6)Maskvos vadovaujama Kolektyvinio saugumo sutarties organizacija (KSSO) pranešė, kad išsiuntė pirmuosius karius į Kazachstaną, šios šalies valdžiai paprašius pagalbos numalšinti beprecedentę protestų bangą. Ketvirtadienio naktį policija pranešė „likvidavusi“ dešimtis protestuotojų, nedirba bankai, ribojamas internetas.
Be Rusijos, šiam blokui priklauso Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas, Kirgizija ir Tadžikistanas.
Kazachstane policininkai ketvirtadienio naktį „likvidavo dešimtis“ protestuotojų, bandžiusių šturmuoti administracinius pastatus didžiausiame šalies mieste Almatoje, ketvirtadienį vietos žiniasklaidai pranešė policija.
Daugiau nei 1 000 žmonių buvo sužeisti per kelias dienas besitęsiančius neramumus Kazachstane, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija. Kaip praneša Kazachstano žiniasklaida, remdamasi Vidaus reikalų ministerijos informacija, per šiuos neramumus jau žuvo mažiausiai aštuoni žmonės.
Ilgą laiką laikytas viena stabiliausių iš buvusių sovietinių Centrinės Azijos šalių, energijos išteklių turtingas Kazachstanas susidūrė su didžiausia per pastaruosius dešimtmečius krize, protestuotojams, supykusiems dėl kylančių degalų kainų, šturmavus vyriausybės pastatus.
Vaizdo įrašuose socialinėje žiniasklaidoje buvo matyti, kaip protestuotojai atiminėja ginklus, o kituose – daugiausia tuščios gatvės su sprogimų ir automatinių ginklų šūvių garsais fone, vietos valdžiai paskelbus apie „antiteroristinių“ operacijų pradžią.
Didelė pykčio dalis nukreipta į 81-erių N. Nazarbayevą, kuris valdė Kazachstaną nuo 1989-ųjų, kol perdavė valdžią Kassymas-Jomartas Tokayevas. Daugelis protestuotojų skandavo „Senį lauk!, turėdami galvoje N. Nazarbayevą, o socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizduose buvo matyti griaunama buvusio prezidento garbei iškilusi statula.
Dabartinis šalies vadovas bandė užkirsti kelią tolesniems neramumams anksti trečiadienį pranešdamas apie ministro pirmininko Askaro Mamino vadovaujamos vyriausybės atsistatydinimą, tačiau protestai tęsėsi.
Be to, Tokayevas pranešė, kad perima iš N. Nazarbayevo svarbios Saugumo tarybos vadovo pareigas – tai netikėtas žingsnis, turint galvoje dar neišblėsusią eksprezidento įtaką.
Europos Sąjunga ir Jungtinės Tautos paragino visas puses laikytis „santūrumo“, o Vašingtonas ragino valdžios institucijas leisti protestuotojams „taikiai reikštis“. Kazachstano vyriausybė beveik netoleruoja realios opozicijos ir yra kaltinama nepriklausomų balsų tildymu.