In memoriam. Vivienne Westwood: mano drabužiai turi istoriją, todėl jie tampa klasika ir vis dar tęsia savo pasakojimą
Ketvirtadienį (gruodžio 29 d.), eidama 82-uosius gyvenimo metus, mirė dizainerė Vivienne Westwood. Tai asmenybė, prisidėjusi prie grupės „Sex Pistols“ įvaizdžio kūrimo, todėl nekeista, kad jos vardas pirmiausia asocijuojasi su 8-uoju praeito amžiaus dešimtmečiu susiformavusiu pankroko judėjimu.
Maištingi užmojai ir jokių skrupulų nepaisymas tapo išskirtiniais Vivienne Westwood stiliaus bruožais. Ši asmenybė pelnytai laikoma vienu garsiausių veidų britų mados pasaulyje.
Klimato kaitą, aplinkos užterštumą ir norą palaikyti „WikiLeaks“ įkūrėją Julianą Assange‘ą V. Westwood laikė priežastimis protestuoti ir tą protestą reikšti išleidžiant ant podiumo modelius su atitinkamais marškinėliais arba plakatais.
1992 metais karalienė Elžbieta II apdovanojo Vivienne Westwood Britų imperijos ordinu. Dizainerės polinkis šokiruoti pasireiškė ir šia proga: į Bakingamo rūmuose surengtą iškilmingą ceremoniją ji atvyko su suknele, bet be kelnaičių, ir nepabūgo to pademonstruoti plaikstydama sijoną prieš susirinkusius fotografus.
„Vienintelė priežastis, dėl kurios kuriu madą, yra siekis sugriauti pasaulyje klestintį konformizmą“, – nurodė V. Westwood 2014-aisiais pasirodžiusioje savo biografijoje.
Akimirksniu iš oranžinių arba baltų plaukų šukuosenos atpažįstamos dizainerės karjera prasidėjo 8-ojo dešimtmečio Londone, rengiant pankroko žanrą įtvirtinusią grupę „Sex Pistols“.
Pritariant grupės vadybininkui Malcolmui McLarenui, V. Westwood metė iššūkį tada paplitusioms hipiškoms tendencijoms ir ėmė prekiauti rokenrolo įkvėptais drabužiais.
„Iki manęs ir Malcolmo nebuvo jokių pankų“, – sako V. Westwood savo biografijoje.
Perkopusi keturiasdešimtmetį V. Westwood, demonstruodama vien sau būdingą braižą, pradėjo reikštis mados pasaulyje ir galop, 9-ojo praeito amžiaus dešimtmečio pradžioje, jos ir M. McLareno keliai išsiskyrė.
Vertinant V. Westwood nuopelnus ir įtaką mados eigai, tiesiog būtina paminėti unikaliai jos pristatytus korsetus, tvido kostiumus ir taftos suknias.
Bene didžiausią dėmesį į V. Westwood kuriamus batus su ypač aukštomis platformomis pasaulis atkreipė tada, kai 1993-iaisiais modelis Naomi Campbell jais avėdama suklupo ant podiumo.
„Mano drabužiai turi istoriją. Jie turi tapatybę. Jie turi charakterį ir turi prasmę, – yra sakiusi V. Westwood. – Todėl jie ir tampa klasika, kad pasakoja istoriją. Jie vis dar tęsia savo pasakojimą.“
Savo žinomumą V. Westwood pasitelkė kovai su įvairiomis problemomis. Ji pasisakė už branduolinį nusiginklavimą, taip pat protestavo prieš vyriausybės išlaidų politiką, ypač nepalankią skurstantiesiems.
„Šiandieną mirė Vivienne Westwood. Ji buvo namuose Pietų Londone, supama artimųjų. Pasauliui trūks tokių žmonių kaip ji, kad vyktų pokyčiai į gera“, – gruodžio 29 d. pranešė dizainerės vardo mados namai „Twitter“ paskyroje.