Itin slaptas bunkeris, įrengtas per patį Šaltojo karo apogėjų
Danijos provincijoje smalsiems lankytojams pirmą kartą buvo pasiūlytos ekskursijos į itin slaptą bunkerį, kuris per patį Šaltojo karo apogėjų buvo įrengtas Danijos monarchui ir vyriausybei, kad apsaugotų juos nuo branduolinio karo.
Šis bunkeris buvo įrengtas šešiasdešimties metrų gylyje po kreidos kalva, Jutlandijos saloje, esančioje už beveik 300 m nuo šalies sostinės Kopenhagos. Bunkeris buvo toks slaptas, jog vietos gyventojai nenutuokė apie jo egzistavimą, kol galiausiai 2012 metais jis buvo išslaptintas.
Nuo vasario mėnesio lankytojai gali apžiūrėti 5500 kvadratinių metrų ploto patalpas, kuriose tebėra išlikęs originalus apstatymas, pradedant ligoninės lovomis, medicinos reikmenimis bei ryšio įranga ir baigiant dizainerio Arne Jacobseno kėdėmis kavinėje bei kabineto kambaryje.
NATO narė Danija šią slėptuvę statė penkerius metus, o 1968 metais užbaigusi jos statybas, pavadino ją „REGAN-Vest“ – nuo danų kalbos žodžių „vyriausybės įstaiga – vakarai“. Joje turėjo tilpti 350 žmonių, įskaitant karalienę Margrethę ir ministrų kabinetą, po branduolinės katastrofos turėjusius tęsti valdymą, taip pat gydytojus, slaugytojus, žurnalistus, kunigus ir pareigūnus, turėjusius padėti valdyti valstybę.
„Tai tarsi sugrįžimas į patį Šaltąjį karą, visą baimę ir pasiruošimą būsimam karui. Tai tarsi pasivaikščiojimas laiko kapsulėje, nes viskas čia likę nuo 7-ojo, 8-ojo ir 9-ojo dešimtmečių, ir kai tu tai pamatai, vėl kažką prisimeni iš naujo, taigi tai sukelia šiokią tokią baimę ir atpažinimo jausmą“, – teigė bunkerio „REGAN-Vest“ kuratorė Ulla Varnke Egeskov.
Žlugus Sovietų Sąjungai, Danijos vyriausybė pradėjo vis rečiau naudoti „REGAN-Vest“ karinėms pratyboms ir galiausiai 2012 metais jį išslaptino ir oficialiai uždarė. Po šito buvo imtasi dešimtmetį trukusio projekto, kuriuo buvo siekiama sudokumentuoti šį objektą bei jo įrengimus ir įkurti jame muziejų. Ekskursija po bunkerį trunka maždaug 90 minučių. Jos metu apžiūrimi skirtingi bunkerio lygiai, kuriuose buvo įrengtos ir gyvenamosios patalpos monarchui.
Grįžę į paviršių svečiai taip pat gali aplankyti vyriausiojo bunkerio mechaniko ir jo šeimos namus, už kurių buvo paslėptas šis objektas. Mechanikui buvo įsakyta griežtai laikyti bunkerį paslaptyje.
„Žmones, kurie iš anksto neturi daug informacijos, tikrai pribloškia detalių gausa planuojant šį bunkerį.
Apžiūrint ekspoziciją tu sužinai, kaip viskas buvo planuojama nuo viršaus, nuo NATO iki pat vietos mokyklos, kuri turėjo būti paversta ligonine, ir visus kitus dalykus“, – sakė muziejaus darbuotoja Line Bach Haga.
Muziejuje eksponuojami daiktai, atspindintys Daniją Šaltojo karo metais, įskaitant namų ūkiams dalytus lankstinukus, kuriuose buvo aiškinama, kaip elgtis konflikto atveju, taip pat artefaktai iš Hirošimos.
„Manau, kad labai svarbu pamatyti, kaip atrodė praeitis, kokios mintys sklandė praeityje. Turint galvoje pastarojo meto karą Rytų Europoje, svarbu žinoti šiuos dalykus, ir čia, Danijoje, turime šalį, kuri apie tai galvoja“, – teigė bunkerio lankytojas, greitosios pagalbos darbuotojas ir vietos politikas Jesperis Arbo Frederiksenas.