JAV pieno ūkių savininkai pila lauk perteklinį pieną
(12)Jungtinių Amerikos Valstijų pieno ūkių savininkai yra priversti pieną pilti į kanalizaciją, nes koronaviruso pandemija ir plataus masto įsakymas likti namuose sutrikdė sklandų pieno rinkos funkcionavimą.
Nepaisant išlikusios didelės pieno produktų paklausos net siaučiant COVID-19, pieno tiekimo grandinė patyrė nemažai nesklandumų, dėl kurių ūkininkai negali savo produkcijos pristatyti į rinką.
Masiškai užsidarius restoranams ir mokykloms, teko staigiai nuo didmeninių maisto produktų tinklų pereiti prie mažmeninės prekybos parduotuvių, o pieno perdirbimo bei sviesto ir sūrio gamybos įmonės vargsta pakuodamos produkciją ir spręsdamos transportavimo galvosūkius.
Pieno produktus gabenančioms logistikos bendrovėms trūksta vairuotojų, nes kai kurie iš jų nebedirba bijodami viruso. Negana to, pardavimai stambiose pieno eksporto rinkose pasiekė dugną, nes maitinimo paslaugų sektorius praktiškai sustojo visame pasaulyje.
Be to, pienininkystė patyrė ankstesnį ir stipresnį smūgį, nei kitos žemės ūkio sritys, nes pienas gana greitai genda. Juk jo neužšaldysi kaip mėsos ir neįkiši į siloso bokštą kaip grūdų.
Pienas pilamas lauk net išaugus paklausai. Užsidarant įmonėms ir paskelbus karantiną, dėl paniško pirkimo pastarosiomis savaitėmis parduotuvių lentynos šluote šluojamos. Remiantis „Nielsen“ duomenimis, kovo 16–21 d. mažmeniniai pieno pardavimai padidėjo beveik 53 proc., sviesto – daugiau nei 127 proc., o sūrio – daugiau nei 84 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.
Nieko nuostabaus, kad maisto prekių parduotuvės suskubo pasipelnyti. Anot „Nielsen“, vidutinė mažmeninė karvių pieno pakelio kaina pirmiau minėtąją savaitę buvo 11,2 proc. didesnė, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.