Kaip vyksta degalų papildymo ore operacijos NATO naikintuvams
Degalų papildymo ore operacijos yra pakankamai sudėtingos, tačiau jos yra dar rizikingesnės, kai vykdomos vos už kelių minučių skrydžio nuo Ukrainos sienos, sakė vienas Prancūzijos karinių oro pajėgų degalų papildymo orlaivio kapitonas.
Antradienį (kovo 29 d.) Prancūzijos degalų papildymo lėktuvas „Phenix“ pakilo iš savo bazės Istro mieste, Pietų Prancūzijoje, kad atliktų jam įprastą operaciją, kuri yra Prancūzijos įsipareigojimų NATO dalis.
Jo darbotvarkėje – tonos kuro, skirto naikintuvams, patruliuojantiems palei rytinę NATO aljanso sieną.
Virš Lenkijos skrendančio „Phenix“ – Prancūzijos karinių oro pajėgų lėktuvo „Airbus A330 MRTT“ – dešinėje pasirodo prancūzų naikintuvas „Rafale“, kuris atsargiai priartėja prie vadinamos pintinės, pro kurią bus supilta 2,5 tonos kuro.
„Turime savo prancūziškus lėktuvus „Rafale“ ir „Mirage 2000“, kuriems degalų papildymo procedūros skiriasi, jos yra daugiau ar mažiau greitos. Tačiau kiti lėktuvai, pavyzdžiui, amerikiečių F-16, F-22, kuru papildomi per standžią jungtį. Viskas vyksta per centrinę strėlę, kuriai reikia ypatingos kvalifikacijos – ją įgauname daug metų dirbdami su (degalų papildymo ore lėktuvu) „Phenix“. Taigi tai yra pagrindinis skirtumas. Mūsų prancūziški lėktuvai tiesiog priskrenda prie pintinės ant gondolos“, – pasakojo Prancūzijos oro pajėgų degalų papildymo operatorius, vyriausiasis seržantas Adrienas.
Gaudami kuro ore, lėktuvai gali ilgą laiką skraidyti, negrįždami į bazes vien tam, kad užsipiltų kuro.
„Kažkas gali sugesti, gali kilti problemų per papildymo kuru etapą, o tai reiškia, kad lėktuvas turės keisti kursą, vienas ar visi iš jų. Tai svarbiausios grėsmės. Antrasis pavojus, kuris šiuo metu neturėtų kilti, yra dabartinės situacijos paaštrėjimas, tačiau šiuo metu to nėra“, – sakė Prancūzijos karinių oro pajėgų pilotas, kapitonas Benjaminas.
Ši užduotis buvo atliekama vykdant NATO sustiprintos oro policijos misiją (eAP), kuria siekiama užtikrinti saugumą virš Baltijos šalių.