Katastrofa Beirute: aiškėja nelaimės priežastys
(3)Galingų sprogimų, antradienį driokstelėjusių Beiruto uoste ir nuniokojusių didelę dalį miesto, aukų padaugėjo iki 78, o sužeistųjų - iki 4 tūkstančių.
Prezidentas Michelis Aounas teigė, kad sprogimą lėmė 2750 tonų uoste nesaugiai 6 metus sandėliuotas amonio nitratas. Dėl įvykio Libane žadama skelbti dviejų savaičių nepaprastąją padėtį. Pareigūnai atlieka tyrimą, kuriuo bandoma nustatyti, kokios aplinkybės sukėlė nuo 2013 metų uoste sandėliuoto amonio nitrato sprogimą. Amonio nitratas yra sprogi medžiaga, tačiau tam, kad sukelti tokią reakciją, reikalingas ir sprogstamasis užtaisas.
Per sprogimus Beiruto uoste į padangę kilo milžiniški liepsnų kamuoliai ir grybo pavidalo dūmų debesys, o smūginės bangos nuniokojo pastatus ir išdaužė langus kelių kilometrų spinduliu. Beiruto centre krauju apsipylę sužeistieji šlitinėjo tarp nuolaužų ir degančių pastatų.
Uoste kilo didžiulis gaisras, o sraigtasparniai liejo vandenį ant liepsnojančių pastatų. Taip pat užsidegė mažiausiai vienas uoste stovėjęs laivas. Saugumo pajėgos atitvėrė uosto zoną, į kurią buvo įleidžiami tik greitosios pagalbos ir ugniagesių automobiliai bei žmonės, kurių artimieji dirbo toje teritorijoje.
Sprogimų garsas buvo girdimas net Kipro sostinėje Nikosijoje, esančioje už 240 kilometrų nuo Beiruto.
Premjeras Hasanas Diabas trečiadienį paskelbė gedulo diena, o prezidentas Michelis Aounas skubiai sušaukė gynybos tarybos pasitarimą.
Sprogimai driokstelėjo skolų prislėgtam Libanui grumiantis su didžiausia ekonomine krize nuo 1975–1990 metų pilietinio karo, kurią dar labiau komplikavo dėl naujojo koronaviruso įvestos karantino priemonės.
Šalis taip pat laukia verdikto byloje dėl buvusio Libano ministro pirmininko Rafiqo Hariri nužudymo 2005 metais. Milijardierius R. Hariri žuvo per sprogdinimą Beiruto centre. Teismas verdiktą turėtų paskelbti penktadienį.