Kinijos mokslinių ekspedicijų laivas į uostą grįžo su retais mėginiais
(1)Ketvirtadienį Guangdžou uoste (pietinėje Kinijos Guangdongo provincijoje) prisišvartavo iš ekspedicijos grįžęs moksliniams tyrimams skirtas laivas „Haiyang-6“.
Per 36-ias dienas trukusią kelionę buvo vykdomas jūros gelmių geologinis stebėjimas ir tyrimas. Ekspedicijos dalyviams pavyko aptikti šaltosiomis versmėmis vadinamų vandenyno dugno plotų, pro kuriuos sunkiasi metano ir kitų junginių prisotintas skystis. Parsivežta ir keletas biomo mėginių.
„Haiyang-6“ yra mokslinėms ekspedicijoms skirtas laivas, kurio ilgis – maždaug 106 metrai, o talpa – 4 650 tonų. Per pastarąją ekspediciją buvo įvykdyta daugiau nei 20 misijų šiaurinėse Pietų Kinijos jūros zonose.
Šaltosios versmės (angl. – „cold seep“) – tai vandenyno dugno plotas, pro kurį sunkiasi vandenilio sulfido, metano ir kitų angliavandenilių prisotintas skystis, dažnai virsdamas povandeniniu druskos ežeru. Tai, kad jos vadinamos šaltosiomis, anaiptol nereiškia, kad toje vietoje temperatūra yra žemesnė nei aplinkiniuose vandenyse. Atvirkščiai – versmių temperatūra paprastai yra šiek tiek aukštesnė. Pagal prasmę pavadinime pavartotas žodis veikiau siejasi su hidroterminėse angose tvyrančia šiluma.
Šįkart šaltųjų versmių zona aptikta maždaug 1 200–1 400 metrų gylyje. Čia rasta ir metano klatrato, dar vadinamo degiuoju ledu.
Be degiojo ledo, mokslininkai parsigabeno ir šaltųjų versmių biomo, dujų bei nuosėdų mėginių. Per ekspediciją pavyko aptikti daugybę jūros gyvūnų rūšių, įskaitant 1 390 metrų gylyje tarpstančias raftijas. Mokslininkai teigia, kad kai kurios iš šių kirmėlių gali pragyventi net 250 metų.