Kita medalio pusė: didėjant turistų skaičiui Černobylyje mažėja autentiškumo
Kritikų ir žiūrovų išliaupsintas amerikiečių miniserialas apie bene baisiausią branduolinę katastrofą Černobylyje ne juokais paskatino turizmą regione – kasdien vis daugiau žmonių išreiškia pageidavimą savo akimis išvysti jėgainę ir apleistą miestelį. Ekskursija anglų kalba kainuoja apie 100 dolerių asmeniui.
HBO serialas pasakoja apie tai, kas vyko po sprogimo, nušviečia didelio masto nelaimės likvidavimo operaciją ir nelaimės tyrimą. Teritorija aplink jėgainę ir šiandien primena vaizdus ištikus pasaulio pabaigai – nė vieno žmogaus, benamiai šunys ir netramdoma augalija, baigianti įveikti griuvėsius.
Pripetė – miestas vaiduoklis, kur kadaise gyveno apie 50 tūkst. žmonių. Dauguma jų dirbo būtent branduolinėje jėgainėje. Itin šiurpiai atrodo surūdijęs atrakcionų parkas ir didžiulis apžvalgos ratas, kuris niekada taip ir nepradėjo veikti. Jis turėjo pradėti suktis gegužės 1-ąją – Tarptautinę darbo dieną.
Ekskursiją Černobylyje pasirinkę smalsuoliai sėda į autobusus Kijeve – jų laukia 120 kilometrų kelionė į vietas, įkvėpusias serialo kūrėjus, ir pietūs vieninteliame Černobylyje veikiančiame restorane. Turistai turi galimybę išvysti ir ketvirtąjį reaktorių, kurį nuo 2017 metų dengia didžiulis metalo sarkofagas. Ekskursijos pabaigai – pasivaikščiojimas po Pripetę.
Thieme Bosmanas – aštuoniolikmetis studentas iš Nyderlandų. Jis mano, kad turizmas Černobylyje turės ir
„Jeigu ši vieta taps perpildytu turistų traukos centru, nebeliks tos unikalios patirties, kurią gauni atvykęs į izoliuotą vietą. Jau dabar čia apstu smalsuolių, tad pajusti apleisto miesto atmosferos nebepavyks. Manau, kad kuo daugiau turistų atvažiuoja, tuo mačiau autentiškos patirties jie čia gauna“, sakė vyriškis.
„Solo East“ ekskursijų organizatoriaus Sergejaus Ivančiuko teigimu, 2019 metų gegužę, lyginant su tuo pačiu praeitų metų mėnesiu, turistų srautas išaugo 30 proc. Kai imtas rodyti HBO serialas, užsakymų birželiui, liepai ir rugpjūčiui skaičius šoktelėjo maždaug 40 proc.
„Chernobyl Tour“ vadovas Jaroslavas Jemelianenko sako iš serialo besitikintis 30-40 proc. didesnio užsakymų skaičiaus. Jo bendrovė siūlo ekskursijas po seriale vaizduojamas vietas, tarp kurių – bunkeris, kur vietos valdininkai priėmė sprendimą po sprogimo žmonių neevakuoti.