Lepinamas dvigalvis vėžlys Janusas sulaukė rekordinio amžiaus
Viename Ženevos muziejuje prižiūrėtoja Angelica Bourgoin glosto dvigalvio vėžlio Januso kiautą ir po savo aptvarą ropojančiam gyvūnui kažką tyliai šnabžda.
Jos nuomone, kasdienė priežiūra, kurią Ženevos gamtos istorijos muziejuje užtikrina jos komanda, prisidėjo prie to, kad šis vėžlys taip ilgai gyvena – šį savaitgalį jis švęs savo 25-ąjį gimtadienį ir taps seniausiu pasaulyje dvigalviu vėžliu.
„Jis visko turi po du. Bendra yra tik plonoji žarna, žarnynas, šlapimo pūslė ir inkstas. Visa kita yra dubliuota. Kalbant apie motorinę funkciją, dešinioji galva valdo dešinįjį šoną, priekinę ir užpakalinę kojas. Kairė pusė valdo kairiąją priekinę ir užpakalinę kojas“, - teigė Januso prižiūrėtoja Angelica Bourgoin.
Kad palaikytų jo formą, A. Bourgoin ir kita prižiūrėtoja šeria jį ekologiškomis salotomis, kasdien masažuoja ir maudo žaliosios arbatos bei ramunėlių vonioje. Tam, kad pasimankštintų, jis reguliariai eina pasivaikščioti, kartais su muzika, ir važinėja pagal užsakymą pagaminta riedlente.
„Kiekvieną rytą įjungiu muziką, kad jį pažadinčiau, pašaukiu jį, paglostau. Stengiuosi stimuliuoti jo kiautą, nes jis čia kažką jaučia, čia, viduryje, yra jo stuburas. Stengiuosi vedžioti pirštais, kad jis galėtų žiūrėti ir mes galėtume giliau pabendrauti. Manau, kad jis atpažįsta mano akcentą“, - teigė A. Bourgoin.
Vėžlys Janusas, turintis dvi galvas, dvi širdis ir dvi poras plaučių, bet tik vieną virškinimo sistemą, yra nuolat stebimas, kad neapsiverstų, nes tai jam gali būti mirtina. Kiek anksčiau jo šlapimo pūslėje buvo susidaręs didelis akmuo, kuris 2020 metais per operaciją buvo pašalintas. Nuo to karto gyvūnas visiškai pasveiko.
Dvigalvis vėžlys laukinėje gamtoje paprastai ilgai neišgyventų, nes jis negali į kiautą įtraukti galvos ir taip apsisaugoti nuo plėšrūnų. Janusas pasižymi dviem skirtingais charakteriais bei skoniais ir gali būti dviejų skirtingų nuotaikų. Dėl tokio dvilypumo kartais kyla konfliktų, pavyzdžiui, nesutarimų, kuria kryptimi eiti.