Moterys naudoja savitarpio pagalbos programėlę, kad jaustųsi saugesnės
(2)Neta Schreiber, įmonės „SafeUp“ viena iš įkūrėjų ir generalinė direktorė, sugalvojo sukurti moterų saugumui skirtą programėlę, kai per vieną vakarėlį centrinėje Izraelio dalyje buvo užpulta jos bičiulė.
Per šį vakarėlį prieš 10 metų du vyrai užspeitė kambario kampe vieną merginą ir iki pusės ją išrengė. Netrukus šios merginos draugės, tarp jų ir N. Schreiber, sunerimo dėl jos dingimo ir įsiveržė į kambarį. Užpuolikai spruko lauk, pasakojo moteris.
Būtent šis nutikimas įkvėpė N. Schreiber sukurti programėlę „SafeUp“, kuri persekiojimą ar užpuolimo grėsmę pajutusioms moterims leidžia pranešti savo buvimo vietą ir paprašyti kitų šios programėlės vartotojų pagalbos. Kovo mėnesį ši programėlė su savivaldybės pagalba buvo pristatyta Tel Avive.
„SafeUp“ yra bendruomeniškumu grįstas moterų tinklas, leidžiantis joms realiuoju laiku padėti viena kitai, kad moteris išvengtų seksualinio priekabiavimo ir jaustųsi saugesnė kasdieniame gyvenime. Kai tik kuri nors iš 20 tūkst. mūsų vartotojų pasijunta nesaugiai, ji gali atsidaryti programėlę, paspausti mygtuką ir paskambinti ar vaizdo skambučiu susisiekti su artimiausia sergėtoja – apmokytomis moterimis, pasirengusiomis jai padėti“, – teigė „SafeUp“ generalinė direktorė ir viena iš įkūrėjų Neta Schreiber.
N. Schreiber mano, kad „SafeUp“ gali būti naudojama ir didesniuose miestuose, pavyzdžiui, Londone, kur Sarah Everard pagrobimas ir nužudymas išryškino visuomenės poreikį geriau apsaugoti moteris.
„SafeUp“ moterys gali atsisiųsti nemokamai, kai praeina patikrinimą, kad tikrai sąžiningai naudosis šia programėle. Pavojaus atveju vartotoja gali pasidalyti savo buvimo vieta su iš anksto nurodytu moterų sąrašu ar tiesiog susisiekti garso ar vaizdo skambučiu su savanorėmis „sergėtojomis“, kurios suteiks pagalbą ar instrukcijas, kaip elgtis.
„Iš tikrųjų mes sukūrėme ne tik programėlę – mes sukūrėme judėjimą. Tai moterų judėjimas, kuris siekia, kad moterys padėtų viena kitai ir paverstų gatves saugesne vieta moterims. Tikimės, kad per penkerius metus tai bus didžiausias moterų judėjimas, kuris užtikrins didesnį saugumą gatvėje“, – sakė N. Schreiber.
Jei vartotoja ar „sergėtoja“ pamatys, kad pavojus yra neišvengiamas, jos per šią programėlę iš karto galės susisiekti su policija ir įjungti savo telefono mikrofoną bei vaizdo kamerą, kad įrašytų įkalčius.
„Taip, žinoma, aš ją naudosiu. Asmeniškai aš pati Tel Avive jaučiuosi tikrai saugi ir paprastai vėlyvą naktį nevaikštau. Jei vis dėlto kur nors einu, veduosi savo šunį, bet jei jausiu, kad man reikia kitokio partnerio, tikrai naudosiu šią programėlę“, – teigė 33 metų produktų vadybininkė Lital Herman.
Jei aplinkybės ne tokios ekstremalios, programėlė gali aptikti „sergėtojas“, esančias maždaug 500 m atstumu nuo vartotojos, ir į pagalbą pasikviesti jas, o ne policiją. Ši programėlė taip pat padeda išvengti smurto artimoje aplinkoje, nors „sergėtojos“ ir negali įžengti į privačius namus, pažymi N. Schreiber.