Pasaulyje išaugo prabangių jachtų paklausa
Praėjusį mėnesį Kinijos milijardieriaus Jacko Ma pavardė mirgėjo antraštėse. Taip nutiko jam keletą dienų Ispanijai priklausančiame Balearų salyne paplaukiojus naujutėlaite prabangia 88 m ilgio jachta „Zen“.
Dėmesio centre milijardierius atsidūrė dėl fakto, kad tai buvo pirmoji žinoma „Alibaba Group“ įkūrėjo kelionė į užsienį po to, kai kompanija praėjusiais metais patyrė šalies institucijų puolimą. Tačiau jachta „Zen“, kuri, kaip pranešama, kainavo daugiau nei 200 mln. dolerių (apie 172 mln. eurų) ir buvo pristatyta balandį, akivaizdžiai byloja apie kitokio pobūdžio sugrįžimą. Milijardų dolerių vertės prabangių laivų industrija atsigauna po paralyžiui artimos būklės, ištikusios 2020-aisiais prasidėjus COVID-19 pandemijai.
Vadinamųjų superjachtų (ilgesnių nei 30 m prabangių laivų) pardavimai per pirmuosius devynis 2021-ųjų mėnesius išaugo daugiau nei aštuoniais procentais, lyginant su priešpandeminiu lygiu 2019-aisiais, rodo leidinio „Superyacht Group“ duomenys.
Pasak šio leidinio, tokie laivai paprastai kainuoja nuo 10 mln. dolerių (8,6 mln. eurų) antrinėje rinkoje iki 600 mln. dolerių (apie 518 mln. eurų), jei perkami nauji. Šiemet į vandenis pirmą kartą išplaukė daugiau nei 200 naujų superjachtų – daugiau nei 2019-aisiais, kai tokių buvo užfiksuotos 165.
Pasak „Superyacht Group“, iki 2023-ųjų užsakyta pagaminti apie 330 tokių laivų. Superjachtų bumas, panašu, susijęs su naujais pirkėjų įpročiais, kuriuos paskatino pandemija – tarkime, vengti susibūrimų siekiant sumažinti COVID-19 plitimo riziką. Šie įpročiai vis būdingesni ir daugeliui milijardierių visame pasaulyje.
„MB92 Barcelona“ laivų statykla pilna iki 180 m ilgio laivų, kurie čia prižiūrimi. Jų savininkai nori, kad šie laivai būtų paruošti metų pabaigos sezonui Karibuose. T. Rubio aiškina, kad dabar, kai vis daugiau žmonių įsigyja naudotas jachtas, plečiasi ir remonto rinka.
Net 10 proc. pirkinio vertės kasmet paprastai skiriama jo priežiūrai ir remontui. Jachtų sektorius yra vienas iš pokarantininio laikotarpio laimėtojų. O štai į vandenis iki rugsėjo, vadovaudamiesi griežtomis kovos su koronavirusu priemonėmis, sugrįžo tik pusė didžiųjų kruizinių laivų, praneša Tarptautinė kruizinių linijų asociacija.
Dar vienas galimas variantas – jachtos nuoma. Tiesa, jis priimtinas ne visiems. Kaip nurodė du rinkos šaltiniai, vienos savaitės trukmės užsakomasis reisas, skirtas iki 12 keleivių, Graikijoje ar Italijoje gali kainuoti nuo 300 tūkst. iki 500 tūkst. eurų.