Pirmojo pasaulinio karo laivų liekanos Turkijoje virto povandeniniu muziejumi
Turkijoje pradėjo veikti naujas neįprastas muziejus – jį sudaro po vandeniu esantys 14 nuskendusių laivų. Šie laivai guli Dardanelų sąsiaurio dugne.
Jie mena aršius Pirmojo pasaulinio karo mūšius tarp Osmanų imperijos ir Antantės bloko pajėgų, o dabar suteikia galimybę įsivaizduoti, kaip šie mūšiai galėjo atrodyti. Atsidarius muziejui, turkų fotografas Savas Karakas buvo vienas pirmųjų, lipusių į motorinę valtį, o paskui panėrusių apžiūrėti jūros dugne esančių laivų kapinių. Pasak fotografo, ten jam pavyko pajusti ryšį su seneliu, 1915-aisiais kovojusiu Galipolio mūšyje.
Galipolio istorinis povandeninis parkas atidarytas prabėgus 106 metams po to, kai jungtinėms Osmanų imperijos ir Vokietijos pajėgoms pavyko sustabdyti Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Australijos ir Naujosios Zelandijos karių invaziją.
Osmanų imperijos pasipriešinimas ir šiandieninėje Turkijoje išlieka reikšmingu ir pasididžiavimo vertu istoriniu įvykiu.
Tuo metu šis pasipriešinimas sukliudė Antantės bloko planams kontroliuoti Egėjo ir Juodąją jūras jungiančius sąsiaurius, kuriuos buvo atkirtę Rusijos karinio jūrų laivyno sąjungininkai.
Didžiuliai britų nuostoliai apėmė 120 metrų ilgio karo laivą „HMS Majestic“. Dabar jis yra pirmoji stotelė, kurią 24 metrų gylyje netoli Seddulbahir krantų apžiūri narai.
„HMS Majestic“ ir kiti laivai jūros dugne yra iš esmės nepaliesti ir nesugadinti. Turkai kovo 18 d. mini Čanakalės pergalės dieną. Tądien 1915-aisiais Osmanų imperijos pajėgos atrėmė Antantės karinio bloko puolimą Dardanelų sąsiauryje, užtikrinusiame jūrų kelią priešininkei Rusijai, ir nuskandino prancūzų karo laivą bei sunaikino britų karo laivus.
Šį pergalė sukliudė Antantės bloko sąjungininkėms įplaukti į sąsiaurį ir užimti Stambulą, tačiau tada aštuonis mėnesius vyko mūšiai, o situacija buvo atsidūrusi aklavietėje.
Žuvo apie 130 000 karių, iš jų 87 000 – Osmanų imperijos pusėje. Galiausiai vokiečių vadovaujami turkai atrėmė priešą.