Po reido Kirgizijos eksprezidento rezidencijoje šalis atsidūrė ant rimtos krizės slenksčio
Kirgizija atsidūrė prie didelio masto politinės krizės slenksčio, kai specialiosios pajėgos antrą kartą šturmavo eksprezidento Almazbeko Atambajevo rezidenciją ir uždarė jį į tardymo izoliatorių.
Pasak advokato, A. Atambajevas kaltinamas dėl kriminalinio pasaulio autoriteto Azizo Batukajevo neteisėto paleidimo 2013 metais. 2011–2017 metais prezidento poste dirbęs A. Atambajevas taip pat įtariamas įvairiais nusikaltimais, įskaitant korupciją ir nuosavybės nusavinimą.
Šioje Centrinės Azijos valstybėje, per mažiau nei du dešimtmečius išgyvenusioje dvi revoliucijas, tvyro didžiulė įtampa dėl priešpriešos tarp buvusio prezidento Almazbeko Atambajevo ir anksčiau jo protežė buvusio dabartinio valstybės vadovo Sooronbajaus Žejenbekovo.
Kirgizijos parlamentas birželį panaikino A. Atambajevo teisinę neliečiamybę, kurią jis turėjo kaip buvęs valstybės vadovas, taip sudarydamas sąlygas patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn.
A. Atambajevas ignoravo visus kvietimus atvykti į apklausą. Ketvirtadienį jis pakvietė savo šalininkus vėliau šią dieną susirinkti į mitingą toje pat sostinės vietoje, kur jo rėmėjai rinkosi prasidedant 2010-ųjų revoliucijai.
Kirgizijos žmonės „niekada nebus parklupdyti, nebus kolūkio avys, nevergaus valdančiajam klanui“, sakė eksprezidentas, kreipdamasis į visuomenę per jam priklausančią televiziją.
Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad A. Atambajevo šalininkams bandant sutrukdyti specialiosioms pajėgoms sulaikyti eksprezidentą buvo pašautas ir kiek vėliau mirė vienas pareigūnų.
Per susirėmimus nukentėjo 79 žmonės, maždaug pusė jų – teisėsaugininkai. Konfliktas tarp buvusio ir esamo Kirgizijos prezidentų įtraukė ir Rusiją, kur dirba šimtai tūkstančių kirgizų. Praėjusį mėnesį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Maskvoje susitiko su S. Žejenbekovu ir A. Atambajevu, siekdamas sumažinti tarp jų tvyrančią įtampą.
S. Žejenbekovas ir A. Atambajevas anksčiau buvo draugai. Buvęs valstybės vadovas rėmė S. Žejenbekovą 2017 metų rinkimuose, po kurių pirmą kartą valdžia buvo taikiai perduota vieno išrinkto prezidento kitam.
Tačiau praėjus keliems mėnesiams po S. Žejenbekovo inauguracijos bičiuliai susipyko, A. Atambajevui viešai pažėrus kritikos savo įpėdiniui, o saugumo pajėgoms sulaikius kelis eksprezidento šalininkus.