„Renault“ pasitraukus iš Rusijos, moskvičiaus gerbėjai nesutaria dėl ambicijų atnaujintį jo gamybą
Legendinis sovietinių laikų moskvičius, išsiskyręs įspūdingomis kėbulo detalėmis ir puikiai atpažįstamu vairu, buvo kiekvieno ruso pasididžiavimas.
Kai sekdama kitų automobilių gamintojų pėdomis Prancūzijos „Renault“ irgi paskelbė apie pasitraukimą iš Rusijos dėl pastarosios sukelto karo Ukrainoje, imta svarstyti vėl gaminti moskvičius, kurių pavadinimas rusų kalba reiškia „maskvietis“.
Šis originalaus dizaino automobilis gali pasigirti „ilga ir šlovinga istorija“, teigia Maskvos meras Sergejus Sobjaninas, kuris neseniai paskelbė planus nacionalizuoti sostinėje esančią „Renault“ gamyklą.
Tačiau agentūros „Reuters“ kalbinti moskvičiaus gerbėjai skeptiškai įvertino planus atnaujinti legendos gamybą.
Senovinių moskvičių kolekcininkas Stanislavas Cibulskis:
„Moskvičius mirė, jis buvo nužudytas, ir dabar neturėtų būti liečiamas. Nereikia gaivinti šios temos, nes gamyklos darbuotojai paskutiniais metais negaudavo atlyginimų, 30 tūkst. žmonių neteko darbo. Gamykla buvo sunaikinta, joje nieko neliko. Nėra jokio muziejaus. O dabar atsirado planų prikelti moskvičių. Tikra šventvagystė“.
Egzistuoja daugybė nuo 1946 m. gaminto moskvičiaus modelių, kurie atlaikė Sovietų Sąjungos žlugimą, bet jų gamyba galiausiai nutraukta 2001 m. Šio automobilio didžiausio populiarumo laikais gyventojams tekdavo laukti ir dešimtmetį, kad galėtų įsigyti vieną geidžiamiausių modelių – „Moskvich 412“. Šios markės entuziastų teigimu, 1975 m. „Moskvič 412“ kainavo apie 5 tūkst. sovietinių rublių, kai tuometinis vidutinis mėnesio atlyginimas tesiekė 150 rublių. Vadinasi, jį įpirkti galėjo tik didesnes pajamas gaudavę žmonės, o kiti gyventojai rinkdavosi pigesnį „408“ modelį.
Senovinių moskvičių kolekcininkas Stanislavas Cibulskis:
„Jei palikdami ramybėje moskvičiaus pavadinimą tiesiog teigsime, kad Maskvoje įsikūrusioje gamykloje, kurią „Renault“ neva atidavė miesto valdžiai, prasidės kažkokio automobilio gamyba, tai bus gerai. Geriau nei statyti daugiabučius. Kurkime darbo vietas. Būčiau labai laimingas, jei buvę „Moskvich“ gamyklos darbuotojai būtų ten įdarbinti. Galbūt pasamdys ir konstruktorių. Aš už, būtinai taip ir reikia padaryti. Bet kol kas tai tik žodžiai“.
Nostalgiškai nusiteikusiam moskvičių kolekcininkui Sergejui Ušakovui šio automobilio sugrįžimas yra puiki žinia. Tačiau jis pabrėžia, kad Rusija turėtų sutelkti dėmesį į modernių automobilių gamybą.
Maskvietis Sergejus Ušakovas:
„Labai džiaugiuosi, kad moskvičiaus markė atgyja. Aišku, reikia gaminti modernius automobilius, nėra prasmės vėl gaminti senovinius. Šie – tik gerai išlaikyti reti kolekciniai modeliai. O vairavimui reikalingas visiškai kitoks automobilis“.
Dešimtims vakarietiškų bendrovių užveriant duris Rusijos rinkoje, šalies prezidentas Vladimiras Putinas jau ne kartą įtikinėjo tautiečius, kad šie turėtų didžiuotis savo pramoniniu paveldu, ir davė suprasti, kad reikia grįžti prie rusiškų prekės ženklų.