Rinkimai Ispanijoje: laimi socialistai, iškilo kraštutinė dešinė
Ispanijos premjero Pedro Sanchezo socialistai pirmauja sekmadienį vykusiuose pakartotiniuose parlamento rinkimuose, bet jų pozicijos susilpnėjo, o šie rezultatai pranašauja, kad jau ne vienus metus besitęsiantis politinis sąmyšis dar nesibaigs.
Rezultatai taip pat rodo išaugusį palaikymą kraštutinių dešiniųjų partijai „Vox“.
Ketvirtus rinkimus Ispanijoje per tiek pat metų temdė Katalonijos separatizmo krizė, padidinusi palaikymą „Vox“.
Jie buvo surengti po aiškių nugalėtojų neatnešusių balandį vykusių rinkimų, kuriuos irgi laimėjo P. Sanchezas, bet jis nesugebėjo suformuoti vyriausybės. Socialistas lyderis paskelbė naują balsavimą, kad sustiprintų savo pozicijas, tačiau tačiau prarado tris vietas parlamente. Be to, susilpnėjo ir jo potencialūs sąjungininkai, o dešinieji – sustiprėjo.
Praėjus maždaug keturioms valandoms po balsavimo pabaigos paskelbti galutiniai rezultatai parodė, kad socialistai surinko 28 proc. balsų ir gavo parlamente 120 vietų iš 350.
Tuo metu „Vox“, už kurią balsavo 15 proc. rinkėjų, užsitikrino 52 mandatus – daugiau nei dvigubai, palyginus su dabartinės sudėties parlamentu.
Tai buvo geriausias kraštutinės dešiniosios partijos pasirodymas nuo Ispanijos grįžimo prie demokratijos po diktatoriaus Francisco Franco mirties 1975 metais. Antra liko dešinioji Liaudies partija (PP), gavusi beveik 21 proc. balsų.
Palyginus su rinkimais balandį, rinkėjų aktyvumas šįkart buvo dviem procentiniais punktais mažesnis – 69,87 procento.
Europos ekstremistinių pažiūrų veikėjai džiūgavo dėl „Vox“ pergalės. Italijos ultradešiniųjų lyderis Matteo Salvini sveikino šios partijos „didžią pažangą“, o Prancūzijos „Nacionalinio sambūrio“ vadovė Marine Le Pen „Vox“ sėkmę vadino įspūdingu pasiekimu.
Vienas svarbiausių klausimų, veikusių rinkimus, buvo susijęs su Katalonija.
Ši tema atsidūrė rinkimų kampanijos dėmesio centre. Dešiniųjų stovykla spaudė P. Sanchezą suspenduoti Katalonijos regiono autonomiją arba pašalinti iš pareigų regiono prezidentą.
P. Sanchezas atsisakė imtis šių priemonių, tačiau sugriežtino savo toną separatistų atžvilgiu.
Tačiau griežčiausią poziciją Katalonijos separatistų atžvilgiu užėmė „Vox“ lyderis Santiago Abascalis.
Jis pakartojo savo pažadą užbaigti Katalonijos krizę sustabdant regiono autonomiją, uždraudžiant separatistų partijas ir areštuojant regiono prezidentą Quimą Torrą, kuris žadėjo tęsti separatistinę kampaniją. „Vox“ nori, kad būtų uždraustos visos separatistų partijos ir organizacijos, o Katalonijos regiono autonomija suspenduota, kol bus „neabejotinai nugalėtas“ separatistų judėjimas.
Ispanijoje politinio nestabilumo laikotarpis prasidėjo po 2015 metų gruodžio rinkimų, per kuriuos iškilo „Piliečiai“ ir „Mes galime“. Šie rinkimai užbaigė tris dešimtmečius trukusią dviejų politinių jėgų hegemoniją.
Kadangi nė viena partija nesugebėjo užsitikrinti 176 daugumai parlamente reikalingų vietų, socialistai tikriausiai pasirinks suformuoti mažumos vyriausybę.