Sadro rėmėjai Irake plaukiojo Vyriausybės rūmų baseine
Rugpjūčio 29 dieną žuvo mažiausiai 10 irakiečių, kai įtakingas šiitų pamokslininkas Moqtada al Sadras nurodė pasitraukiantis iš politikos. Praėjus keletui valandų po šio pareiškimo, jo sekėjai šturmavo Bagdade esantį vyriausybės kompleksą ir dalyvavo susirėmimuose su priešiškomis šiitų grupuotėmis.
Pamokslininko sekėjai buvo pradėję savaitės trukmės sėdimąjį streiką parlamente, o po savo lyderio žodžių apie pasitraukimą nusprendė surengti demonstraciją ir šturmuoti valstybės vadovų būstinę.
Kai kurie protestuotojai įšoko į rūmų baseiną ir džiaugsmingai šūkčiojo bei mojavo vėliavomis.
Šalis seniai yra atsidūrusi politinėje aklavietėje, niekaip nepavyksta suformuoti naujo ministrų kabineto. Irako armija skubiai visoje šalyje neribotam laikotarpiui įvedė komendanto valandą ir paragino protestuotojus palikti Žaliąją zoną.
Moqtada al Sadras, subūręs daug šalininkų dėl savo oponavimo Jungtinėms Amerikos Valstijoms ir Irano įtakai Irako politikos atžvilgiu, buvo didžiausias spalio mėnesį įvykusių rinkimų laimėtojas.
Visgi birželio mėnesį jis nurodė visiems savo įstatymų leidėjams pasitraukti iš parlamento, kai nepavyko suformuoti vyriausybės.
Moqtada al Sadras reikalavo surengti pirmalaikius rinkimus ir paleisti parlamentą. Jo teigimu, joks politikas, buvęs tarp valdančiųjų nuo 2003-iaisiais įvykusios JAV invazijos, negali priklausyti naujajai vyriausybei.
Iranas uždarė savo sausumos sienas su Iraku, o Jungtinių Arabų Emyratų oro bendrovė antradienį sustabdė skrydžius į šią šalį, kai po įtakingo Irako šiitų dvasininko pranešimo apie pasitraukimą iš politikos Bagdade kilo smurto protrūkis.
Medikų teigimu, per jį buvo nušauti 23 Moqtados Sadro šalininkai ir sužeista dar 380 protestuotojų – kai kurie jų patyrė šautinių žaizdų, kiti įkvėpė ašarinių dujų.
Irako kariuomenė pranešė, kad į griežtai saugomą Žaliąją zoną Bagdado centre, kur įsikūrusios vyriausybinės institucijos ir kur naktį vyko Irako dvasininkui M. Sadrui lojalių kovotojų ir Irako saugumo pajėgų karių ginkluoti susirėmimai, pataikė keturios raketos.
Irano valstybinė televizija pranešė, kad siena uždaroma dėl „neramumų“ ir Irako miestuose įvestos „komendanto valandos“. Ji paragino iraniečius vengti bet kokių kelionių į Iraką, o Irano šiitų maldininkus Irake ragino vengti tolesnių kelionių tarp miestų.
Sprendimas buvo priimtas milijonams iraniečių ruošiantis vykti į kasmetinę piligriminę kelionę po šventąsias šiitų vietas Irake.
Tuo metu Kuveitas paragino kaimyniniame Irake gyvenančius savo piliečius palikti šią šalį. Valstybinė naujienų agentūra KUNA taip pat rekomendavo atidėti planuotas keliones į Iraką dėl šalyje prasidėjusių gatvių susirėmimų tarp konkuruojančių šiitų grupuočių.
Nyderlandai savo ruožtu evakavo savo ambasadą, įsikūrusią Bagdado Žaliojoje zonoje, antradienį tviteryje parašė šios šalies užsienio reikalų ministras.