Tragedijos virsmas menu: filmai apie rugsėjo 11-osios įvykius skaudina ar padeda pagyti?
(5)2001 metų rugsėjo 11-osios atakos daugeliui žmonių kelia stiprius prisiminimus, kurių vieni stengiasi vengti, o antri priima juos kaip priemonę, galinčią padėti susidoroti su savo išgyvenimais.
Per pastaruosius 20 metų buvo sukurta daug šioms atakoms skirtų vaidybinių bei dokumentinių filmų, kurių paskirtis buvo tiek šviesti, tiek suteikti žiūrėjimo malonumą.
Niujorke dirbanti psichiatrė, daktarė Karinn Glover teigia, kad tokių filmų poveikis priklauso nuo to, kas jūs esate ir kur jūs buvote, kai šios atakos įvyko.
„Daugybė meno formų mūsų kultūroje kyla iš traumų patirties ir metų. Mąstau apie bliuzą, džiazą ir gospelą. Taip pat kalbu apie visą tą meną, kuris atsirado freskose po rugsėjo 11-osios. Tai vizualinės užuominos, turinčios priminti mums, jog mes sveikstame, kokie mes buvome drąsūs ir kiek daug įveikėme. Tačiau sutinku, jog kai kuriems žmonėms tai primena netektį ir tik netektis, kurias jie patyrė“, – sakė Karinn Glover.
„Netflix“ netrukus naujame filme „Worth“ („Vertė“) pradės pasakoti istoriją apie Kongreso paskirtą advokatą ir garsų tarpininką Kennethą Feinbergą. Jį vaidinantis aktorius Michaelas Keatonas sakė, kad filmavimo metu nuolat galvojo apie aukas ir jų šeimas.
„Šimtas procentų, privalai, nėra kito kelio. Viskas ir sukasi apie tai, tikrai. Tuomet pasikalbi su kai kuriais žmonėmis, atlieki analizę, žinote, analizė yra reikalinga. Tai tikrai pamokanti patirtis ir ji tikrai kelia stiprias emocijas“, – teigė aktorius Michaelas Keatonas.
Stevenas Rosenbaumas, vienas iš dokumentinio filmo „The Outsider“ („Pašalinis“) režisierių, teigė, kad jo filmas skiriasi nuo kitų, kurie pasirodys šiais metais.
„Manau, kad šis filmas yra labai skirtingas. Daug filmų, kurie pasirodys per šias metines, atsigręš atgal, o mes norime žiūrėti į priekį. Mes manome, kad Amerikai reikia laisvo, atviro ir nuoširdaus dialogo apie rugsėjo 11-ąją, ir mes manome, kad jo iki šiol nebuvo“, – sakė režisierius Stevenas Rosenbaumas.
S. Rosenbaumo filmas yra žvilgsnis iš vidaus į Rugsėjo 11-osios memorialinio muziejaus kūrimą. Šiame filme, jo teigimu, ne tiek analizuojami tos dienos įvykiai, kiek kalbama apie sakymą, ką reikėtų galvoti.
Filmo protagonistu tapo buvęs šio muziejaus kūrybos direktorius Michaelas Shulanas, ir filme pasakojama apie nuomonių nesutapimus tarp jo ir jo darbuotojų.
Filmo kūrėjai su muziejaus darbuotojais buvo susitarę, kad leis jiems peržiūrėti filmą saugumo ir galimo apšmeižimo sumetimais, ir kai muziejaus atstovai jį peržiūrėjo, S. Rosenbaumas teigė likęs šokiruotas, kai buvo paprašytas pašalinti daugybę filmo fragmentų.
„Jie sudarė sąrašą scenų, kurias norėjo iškirpti, tačiau tai buvo pats filmo turinys. Iš pradžių pagalvojau, jog, galbūt, galime derėtis ir rasime kompromisą. Tačiau ne, jie laikėsi savo – ir tai buvo stiprios, svarbios scenos. Taigi dabar tarp mūsų tvyro šiokia tokia nesantaika“, – pasakojo S. Rosenbaumas.
Filmų kūrėjas Spike`as Lee taip pat sulaukė kritikos dėl naujojo „HBO Max“ dokumentinio serialo „NYC Epicenters 9/11 – 2021 ½“ („Niujorko Epicentrai 9/11 ir 2021 ½“), nes į jį įtraukė vieną sąmokslo teoretiką. Tačiau jis priėmė sprendimą pašalinti šiuos interviu iš galutinės filmo versijos.
„National Geographic“ ketina parodyti keturių dalių dokumentinį serialą „9/11: One Day in America“ („Rugsėjo 11-oji: viena diena Amerikoje“), kuriame skambės gelbėtojų ir išgyvenusių žmonių liudijimai iš pirmų lūpų.
Daktarė K. Glover teigė, jog kartais filmai apie tragiškus įvykius gali suteikti mums perspektyvą ir padėti apmąstyti sudėtingą laiką, taip pat pagalvoti, ką mes padarėme, kad užtikrintume savo išgyvenimą ir kontrolės jausmą šiuo momentu.
„Noriu, kad žmonės žinotų, jog potrauminį sindromą per visą gyvenimą patiria tik 7 – 10 proc. suaugusių žmonių, ir jis gali išsivystyti bet kam, nelygu daugybė veiksnių. Taigi tu galėjai ir nebūti ten, kai griuvo bokštai, bet vis tiek gali pajusti traumos simptomus. Svarbiausia, mano galva, yra stilius, kaip tu dorojiesi su savo išgyvenimais, ir ar gali gauti gydymą, kad atsigautum“, – sakė K. Glover.
Tačiau sudėtingiausia dalis yra ta, kad visuomet bus tokių žmonių, kuriems visada bus sunku pajusti širdies ramybę, kad ir kas vyktų, todėl filmai apie traumą, kuri buvo visai šalia mūsų ar mūsų šeimos, tik primins netektį.
Užgrobėjams sudaužius lėktuvus į Niujorko Pasaulio prekybos centrą, Pentagoną ir Pensilvanijos laukuose, žuvo beveik 3 tūkst. žmonių.