Vilkiką vairuojančiai moteriai kelia nerimą tolimųjų reisų vairuotojų trūkumas
(3)Dirbti vilkiko vairuotoja Begonai Urmenetai ne visada buvo lengva, bet ji myli savo darbą ir sako, kad Ispanijai reikia daugiau tokių žmonių kaip ji, kai Europoje jaučiamas didelis vilkikų vairuotojų trūkumas.
59 metų išsiskyrusi dviejų vaikų mama ir dviejų anūkų močiutė vairuoja ilgų distancijų vilkikus, kuriais jau 26 metus vežioja krovinius nuo žuvies iki pavojingų medžiagų.
„Niekada neturėjau jokių problemų dėl to, kad esu moteris. Tačiau tiesa, kad visą laiką turi sau viską įrodinėti, nes kai pradėjau, jie sakydavo: „Begona yra mergina, ji negali panešti konteinerio“. Vėliau: „Begona yra mergina, ji negali panešti šaldytuvo, ji negali pajudinti palečių, Begona yra mergina, ji negali panešti brezento, nes brezentas yra per sunkus“. Tačiau brezentą nešioju jau 15 metų. Kai su cisternomis nuvažiuoju į uostą, jie sako: „Begona negali suvaldyti cisternos žarnų, nes Begona yra mergina“. Taigi jau 26 metus – ir dar šešerius metus su savo vyru – girdžiu, kad „Begona negali to padaryti“. Tačiau aš leidžiu jiems sakyti, kad „Begona negali to padaryti“, jeigu jiems tai teikia džiaugsmą. Ką aš padarysiu? Iki šiol galėdavau tai atlikti, o jei negaliu, paprašau pagalbos“, – teigė vilkiko vairuotoja Begona Urmeneta.
Ispanijoje tarp visų vilkikų vairuotojų tik 4 proc. sudaro moterys, nors tarp taksi ar autobusų vairuotojų jų yra 20 proc. Šalies vyriausybė nurodė peržiūrėti priemones, kurios leistų į šį sektorių pritraukti daugiau moterų ir jaunosios kartos atstovų.
Dirbti tolimųjų reisų vairuotojais gali būti fiziškai ir emociškai sunku, nes vairuotojams tenka ilgus laikotarpius praleisti toli nuo namų. Šiuo metu vidutinis vilkikų vairuotojų amžius Ispanijoje yra 50 metų, ir B. Urmeneta mano, kad dar po dešimties metų gali visiškai nebelikti žmonių, kurie transportuos šalies prekes.
Ilgos valandos kelyje toli nuo namų neatbaido B. Urmenetos, kuri ant lango yra prisiklijavusi lipduką „Vilkikų vairuotojos moterys“.
„Tiesa, kad mes nuolat girdime frazę „Tu nepanaši į vilkiko vairuotoją“. Taip nutinka daugeliui iš mūsų. Kodėl aš neatrodau kaip vilkiko vairuotoja? Kaip turėčiau atrodyti? „Tu tokia mažytė, tokia liekna“. Man nereikia būti aukštai ir storai. Vis dar egzistuoja stereotipai, susiję su moterų vairuotojų išvaizda. Nesuprantu, kodėl visos turime būti vyriškos ir atrodyti kaip vyrai“, – sakė B. Urmeneta.
Ispanijoje nacionalinė vilkikų vairuotojų asociacija „Fenadismer“ atšaukė trijų dienų streiką, turėjusį įvykti prieš Kalėdas, kai vyriausybė sutiko patenkinti jų reikalavimą, kad vairuotojams nebereikėtų krauti ir iškrauti prekes iš vilkikų.
Tačiau B. Urmeneta nebuvo tokia optimistiška. Ji teigė mananti, kad mažai jaunų žmonių susivilios tokiu sunkiu darbu, už kurį mokamas palyginus mažas atlygis.
Ji teigė, kad vaikams neįdomu kartu su ja važinėtis vilkiku, ir pridūrė, kad darbas fabrikuose yra kur kas patrauklesnis, nes jį dirbantys žmonės kiekvieną dieną gali grįžti namo.
„Mes matėme jų (tėvų ir senelių) gyvenimą, ką jie veikė, kaip sunkiai jie dirbo, bet jie būdavo laimingi, jie kelyje būdavo tikri džentelmenai, jie buvo geri žmonės. Dabar mūsų vaikai pažiūri į mus ir sako: „Apie ką tu kalbi? Kur nori mane nuvežti?“ Jie nenori važiuoti vilkikais. Jie atsargiai žiūri į mūsų gyvenimo kokybę“, – sakė B. Urmeneta.