Vokietijos kariuomenė moko ukrainiečių karius valdyti tankus „Leopard 1“
Prabėgus 18 mėnesių nuo karo pradžios, Ukraina, kurios pajėgos apmokomos užsienyje, prašo kitokių dalykų: dabar jai svarbiausia yra puolimo taktika ir kariuomenės vadų parengimas, sakė Europos Sąjungos (ES) specialiųjų apmokymų vadavietės Vokietijoje vadovas.
Generolas leitenantas Andreas Marlow žurnalistams aiškino, jog karo pradžioje Kyjivas labiau norėjo, kad jo kariai būtų mokomi gynybos taktikos ir kaip kautis miestuose.
A. Marlow kalbėjo Klietco poligone, esančiame maždaug už 100 km į vakarus nuo Berlyno, praėjus kelioms minutėms po to, kai Ukrainos kariai iš tankų „Leopard 1“ paleido 105 mm sviedinius – valdyti šiuos tankus jie buvo mokomi pastarąsias penkias savaites.
„Manau, kad svarbiausias Ukrainos rūpestis yra karininkų rengimas, nes akivaizdu, kad profesionalūs kariai kariauja jau pusantrų metų. Daug jų žuvo arba buvo sužeisti, ir dabar jiems reikia papildymo, įskaitant vadus ir jų pavaduotojus. Ir tam jaučiamas nemažas poreikis“, – kalbėjo Bundesvero inspektorius, generolas Andreas Marlow.
Poligone, išvagotame pirmyn ir atgal per purvą burzgiančių tankų vėžėmis, dar prieš pasigirstant šūviams galima pamatyti blyksnius, o sviediniams pataikius į medinius taikinius, pakyla dulkių debesys.
Vykdydami ES karinę misiją EUMAM, Vakarų valstybių kariai šiemet Vokietijoje jau apmokė maždaug 6 200 ukrainiečių karių. Šie mokymai apima platų spektrą įgūdžių, pradedant tokių modernių oro gynybos sistemų kaip IRIS-T valdymu ir baigiant tokių šiuolaikinių tankų kaip „Leopard 2“ vairavimu bei šaudymu. Skirtingai nuo savo įpėdinių, „Leopard 1“ yra naudojami nuo 7-ojo dešimtmečio, nors ukrainiečiams tiekiama pažangesnė jų versija, kuri buvo tapusi standartu 9-ojo dešimtmečio pabaigoje.
„Pirmiausia, lyginant „Leopard 1“ su „Leopard 2“, reikia pasakyti, kad kovinis tankas yra kovinis tankas. Gana paprasta, nes skirtumai nėra tokie dideli. Žinoma, pagrindinis kovos tankas „Leopard 2“ yra akivaizdžiai patobulintas. Tačiau viskas, kas pagrindiniame kovos tanke „Leopard 2“ yra elektroniška ir funkcionuoja elektroniniu būdu, tankuose „Leopard 1 A5“ yra labiau mechaniška. Tačiau tai, kaip jie kovoja ir kaip jie veikia, yra labai panašu“, – kalbėjo Bundesvero vadas ir instruktorius Marco Maulbeckeris.
Ukrainos kariai, besitreniruojantys Klice, yra jau penktoji grupė, kuri atvyko nuo tada, kai Vokietija ir Danija paskelbė, kad sumokės pramonei už mažiausiai 100 tankų „Leopard 1“ atnaujinimą, kad galėtų perduoti juos Kyjivui – dalis šių tankų stovėjo nenaudojami 20 metų.
„Šie mokymai mums labai svarbūs, nes gauname naujus tankus su techninėmis (sistemomis), ir kariai turi išmokti naudotis šia įranga. Todėl mums tai labai svarbu, kad mūsų kariai galėtų efektyviai ją išnaudoti mūšių metu“, – sakė ukrainiečių karys.