Vienas karščiausių tokių taškų Bijūnų gatvėje. Joje stovinčio namo ne tik kiemas, bet ir valstybinė žemė šalia užversta senais baldais, įvairiais gelžgaliais, lentgaliais bei šiukšlėmis. Nors kaimynai ne kartą pagalbos kreipėsi į Savivaldybę, atliekų kalnai ir toliau juosia medinio namo dalį. Čia ir gaisras buvo kilęs, tačiau laiku pastebėjus liepsnos greitai sutramdytos.
Dėl atliekų pas antstolį
Panevėžio savivaldybės Teisės skyriaus vedėja Daiva Svirelienė teigė, kad atliekas kaupiančiam ne tik savo namo daliai priskirtoje, bet ir valstybinėje žemėje vyriškiui susitvarkyti duotas laikas iki praėjusio pavasario. Kol kas „gėrybių“ kalnai nemažėja, tad sausio pabaigoje bus kreipiamasi į teismą su prašymu leisti pačiai Savivaldybei iškuopti ir išvežti šiukšles iš valstybinės žemės, o sąskaitą pateikti kaupikui.
„Jau 2022 metais kreipėmės į teismą, jis įpareigojo sutvarkyti šiukšlyną. Deja, to nebuvo padaryta, tad teismas kreipėsi į antstolį, kad už kiekvieną sprendimo nevykdymo dieną žmogui būtų skaičiuojamos baudos. Šiemet jau antrą kartą šio namo sklypo dalis įtraukta į neprižiūrimų privačių teritorijų sąrašą. Skolos kaupiasi, bet problema nesisprendžia. Todėl prašome teismo leisti Savivaldybei sutvarkyti tą teritoriją“, – kalbėjo D. Svirelienė. Pasak vedėjos, Savivaldybė galėtų išvalyti tik valstybinę žemę, o už šiuos darbus sąskaitą pateiktų vyriškiui.Dabar antstolis už kiekvieną dieną skaičiuoja po 10 eurų baudą, atliekų kaupikas ją po truputį moka, bet skola ir toliau auga.
Įkaitais tampa kaimynai
D. Svirelienės teigimu, tai bus ne pirmas atvejis, kai Panevėžio savivaldybė imasi kuopti tokius šiukšlynus. Prieš keletą metų vieno Parko gatvės daugiabučio gyventojai, nebegalėdami apsikęsti baisaus dvoko ir išmatomis nuterliotų langų, skundais užvertė Savivaldybę. Tąkart penktame aukšte gyvenęs atsiskyrėlis pensininkas naktimis pro langą pildavo šlapimą ir išmatas, iš jo buto sklidęs dvokas buvo juntamas visoje laiptinėje.
Vyriškis ilgą laiką gyveno be tualeto, iš pradžių jis kibirėliu savo fekalijas nešdavo į lauką ir išpildavo, tačiau gyventojams pradėjus piktintis, kibirėlio turinį naktimis išpildavo tiesiog pro langą.
„Tąkart teismas leido sutvarkyti butą. Samdėme rangovus, kad išvežtų ne tik atliekas, kuriomis buvo užgriozdintas butas, bet ir nuo šlapimo ir išmatų permirkusias lovas. Pasirūpinome, kad būtų atkimšti vamzdynai, pastatytas naujas klozetas“, – pasakojo D. Svirelienė. Kol vyko buto tvarkymo darbai, vyriškis laikinai gyveno pas seserį.
Reta sėkmės istorija
Teisės skyriaus vedėja džiaugiasi, kad Socialinių paslaugų centrui pavyko rasti socialinį darbuotoją, kuris šiam senjorui padėjo įgyti socialinių įgūdžių.
„Tai viena iš tų sėkmės istorijų, kai pavyko padėti. Su administracijos direktoriumi tuo metu priėmėme sprendimą nesikreipti į teismą dėl žalos atlyginimo, nes žmogui reikėjo pagalbos, o ir jo finansinė situacija buvusi itin prasta, net neturėjo kuo susimokėti už elektrą. Kartais žmogui reikia bendruomenės ir socialinių darbuotojų pagalbos. Kaip alkoholikas, taip ir kaupikas dažnai neigia savo problemas ir nenori jokios pagalbos“, – sako D. Svirelienė.
Prieš ketverius metus pagalbos prireikė ir savo automobilį sąvartynu pavertusiam panevėžiečiui. Vyriškis įvairiomis atliekomis buvo sklidinai pripildęs ne tik mašiną, laikytą įvairiose miesto vietose, bet ir garažą metalinių garažų bendrijoje Savitiškio gatvės gale. „Turtui“ nebetilpus ir jame, krūvos pradėjusios dygti ir šalia garažų. Tąkart taip pat kuopti teko Savivaldybei, mat vyriškis nenorėjo pripažinti, kad tai ne vertingi daiktai, o šiukšlės.
Kai baudos nebeveikia
Panevėžio savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Tadas Martinaitis teigė, kad jau kitą savaitę Savivaldybėje rengiamas pasitarimas dėl vadinamųjų kaupikų ir plano, kaip jiems patiems ir jų kaimynams padėti.“Turime tų kaupikų kasmet. Norėtųsi aiškesnio plano, kaip labiau būtų galima padėti ir tiems, kurie savo namuose liguistai kaupia nereikalingus daiktus ar atliekas, jų kaimynams, kurie yra tapę savotiškais tokio žmogaus įkaitais“, – teigė T. Martinaitis.
Be sąvartyno Bijūnų gatvėje, tokių karštųjų taškų yra ir daugiabučiuose įvairiose miesto vietose.
„Šiuo metu teisme atsidūrė Bijūnų gatvės gyventojas, bet tikriausiai be teismo pagalbos nepavyks išsiversti ir dar keliais atvejais. Vienu atveju moteris į namus tempia įvairiausius drabužius, o kitu kaimynai skundžiasi dėl socialinių įgūdžių stokojančios kaimynės, namuose laikančios kelias kates ir šunis. Baudos ir įspėjimai jau nebeveikia“, – kalbėjo T. Martinaitis. Anot Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo, nereikalingų daiktų kaupimas yra liga, tad vien baudomis šios problemos išspręsti nepavyks, reikia kompleksinės pagalbos.“Ieškosime būdų, kaip padėti šiems žmonėms. Didžiausias sopulys yra kaimynams, mat jiems tenka kentėti baisią smarvę, nešvarą. Būna, kad žmonės po socialinių darbuotojų pagalbos susitvarko, bet po kokio pusmečio ir vėl pradeda savo namuose liguistai kaupti įvairius daiktus“, – pažymi T. Martinaitis.