„Sekdami informaciją pamatėme, kaip gelbėjimo tarnybos JAV integruoja gyvūnų apsaugą į ekstremalių situacijų valdymą. JAV gelbėjimo tarnybos, siunčiančios įspėjamuosius pranešimus, skatina žmones rūpintis ne tik savimi ar artimaisiais, bet ir gyvūnais. Evakuacijos rekomendacijose gyvūnai įtraukiami tarp pirmųjų prioritetų.

Deja, Lietuvoje siunčiamuose įspėjamuosiuose pranešimuose apie gyvūnus neužsimenama. Portale www.lt72.lt pateikta informacija apie pasiruošimą ekstremalioms situacijoms gyvūnų atžvilgiu yra labai fragmentiška ir neakcentuojama“, – sako organizacijos vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė.

Organizacijos įsitikinimu, įtraukti informaciją apie gyvūnus į ekstremalių situacijų gaires ir pranešimus svarbu dėl šių priežasčių:

  1. Gyvūnų gerovė politika. Nuo nepriklausomybės pradžios tikime, kad valstybės vienas prioritetų yra gyvūnų gerovė. Kartu su NVO ji kelia visuomenės sąmoningumą dėl empatijos gyvūnams, tačiau vis dar apstu asmenų, kuriems gyvūnas yra tiesiog daiktas. Gyvūnų nepriežiūra gali turėti rimtų ilgalaikių pasekmių: didinti gyvūnų kančias, prieštarauti gyvūnų gerovės principams ir sukelti valstybei papildomų problemų ateityje.

  2. Benamiai gyvūnai kelia pavojų. Ukrainos karo patirtis atskleidė, kad benamiai gyvūnai greitai veisiasi, sulaukėja ir tampa pavojingi visuomenei bei kitiems gyvūnams. Sulaukėję gyvūnai gali platinti ligas, pavojingas žmonių sveikatai, o jų populiacijos kontrolė reikalauja daug finansinių resursų.

  3. Pasiruošimas užtikrina efektyvumą. Aiškios gairės dėl gyvūnų parengimo nelaimėms sumažintų stresą, užtikrintų sklandų veiksmų planavimą ir padėtų efektyviau valdyti ekstremalias situacijas.

Gyvūnai ekstremaliose situacijose

Tad organizacija siūlo:

  • Įtraukti informaciją apie gyvūnus į oficialius pranešimus. Pvz., siunčiant pranešimus apie šalčius, stiprų vėją ar smarkų lietų, priminti gyventojams, kad privalo apsaugoti ne tik save, savo turtą, bet ir gyvūnus, kuriuos augina, ypač lauke, pririštus prie būdų, uždarytus voljeruose.

  • Papildyti portalą www.lt72.lt. Portale turėtų atsirasti detalesnės rekomendacijos apie gyvūnų paruošimą ekstremalioms situacijoms. Tai galėtų būti vadovas, nurodantis, kaip sukurti gyvūnų evakuacijos krepšelį ar pasiruošti ilgesniam jų priežiūros laikotarpiui.

  • Parengti gaires dėl „gyvūnų evakuacijos krepšelio“. Šiame krepšelyje turėtų būti nurodoma, kokie daiktai yra būtini (maistas, vanduo, vaistai, dokumentai ir pan.), siekiant užtikrinti gyvūnų saugumą nelaimės metu.

  • Informuoti žiniasklaidos priemones ir atsakingas institucijas, kad ekstremalių situacijų atvejais būtų teikiama informacija ir apie gyvūnus.

B. Vaitiekūnaitė pabrėžia, kad organizacija yra pasiruošusi „bendradarbiauti ir prisidėti prie šio tikslo įgyvendinimo“.