Prekybos tinklas vienas pirmųjų šalyje sureagavo į nevyriausybinės organizacijos „Šunys asistentai“ išplatintą laišką su prašymu užtikrinti, kad darbuotojai būtų apmokyti ir žinotų apie šunims pagalbininkams, taikomas lankymosi viešose vietose išimtis ir mokėtų tinkamai su jais elgtis.

„Mūsų parduotuvėse lankosi žmonės su regos ar kitomis negaliomis, kuriems šunys pagalbininkai yra neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis. Tokie lankytojai yra labai laukiami ir turi visas teisines garantijas lankytis kartu su savo šunimis vedliais. Skatiname savo darbuotojus ir apsaugos specialistus atkreipti dėmesį, ar asmeniui su negalia nereikia papildomos pagalbos, kad jo apsipirkimas būtų kuo patogesnis ir sklandesnis“, – teigia prekybos tinklo fizinės saugos skyriaus vadovas Rolandas Masalskas.

Šuo asistentas

Prekybos tinklas savo darbuotojus jau moko, kaip atpažinti ir tinkamai elgtis su šunimis pagalbininkais bei jų šeimininkais. Be to, artimiausiu metu prekybos tinkle bus suteikta galimybė profesionaliems kinologams dresuoti šunis pagalbininkus.

Ragina plėsti žinias

Organizacijos „Šunys asistentai“ vadovė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto docentė Irina Liubertė, pati su šuns asistento pagalba sprendžianti kasdienius iššūkius, sako, kad negalią turintiems žmonėms padėti mokančių šunų Lietuvoje nėra daug, aktyviai dirbančių šį darbą – vos keli. Vis dėlto pastaruoju metu jų ima daugėti, žmonės ima suprasti tokių augintinių naudą, galimybes, keičiasi ir visuomenės požiūris.

„Visuomenės požiūris keičiasi į gerąją pusę, tačiau vis dar yra labai prieštaringas. Viena visuomenės dalis labai palaiko tokius šunis ir jų pagalba besinaudojančius žmones, tačiau dalis galbūt turi per mažai žinių, tiesiog nėra girdėję ar susidūrę su tokiais šunimis. Yra ir tokių, kuriems vis dar stinga empatijos ar motyvacijos suprasti, kodėl šunys gali lankytis, pavyzdžiui, prekybos centruose ar keliauti viešuoju transportu“, – pastebi I. Liubertė.

Jos teigimu, lankantis viešose vietose vis dar pasitaiko konfliktinių situacijų su žinių neturinčiais apsaugos darbuotojais, parduotuvių ar kitų įstaigų personalu.

Šiuo metu prekybos tinklo parduotuvėse laikomasi aiškių lankytojų elgesio taisyklių, kurios numato, kad į prekybos sales draudžiama vestis gyvūnus. Ši taisyklė negalioja specialiai apmokytiems šunims vedliams, kurie turi skiriamuosius ženklus, ir šunims asistentams arba smulkiems gyvūnams, kurie nešami specialiose nešyklėse.

Tiesa, įstatymas suteikia darbuotojams teisę paprašyti asmens pateikti negalios pažymėjimą ir šuns pagalbininko akreditaciją patvirtinantį dokumentą.

Šuo asistentas

Dresuotojas prašo gerbti dirbančius šunis

Lietuvoje šunys pagalbininkai ant liemenės žymimi užrašais „Vedlys“, „Šuo asistentas“, „Aš dirbu“. Iš kitų šalių atvykę šunys gali būti ženklinami užrašais anglų kalba: „Guide dog“, „Assistance dog“, „Service dog“, „Working dog“. Kartais naudojami ir pavadėliai su užrašais, kurie būna pakankamai ryškūs, kad aplinkiniams būtų lengva pastebėti. Aklųjų ir silpnaregių šunis vedlius galima atpažinti iš ilgos nelanksčios rankenos.

Kaip pasakoja Všį Tarnybinės šunininkystės klubo vadovas, kinologas Vaidotas Glodenis, žmonėms, turintiems regėjimo negalią, šunys vedliai padeda orientuotis aplinkoje, rasti kelią ir išvengti pavojų. Jie padeda šeimininkui apeiti kliūtis, nepakliūti į eismo įvykius, surasti reikalingus objektus.

Vis dėlto specialiai apmokytų šunų pagalba reikalinga ir sergantiems įvairiomis kitomis ligomis ar turintiems skirtingų negalių. Šie šunys gali būti apmokomi padėti klausos negalią turintiems žmonėms, atpažinti svarbius garsus. Jie taip pat padeda asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų, – padeda išlaikyti pusiausvyrą, pakelia nukritusius daiktus ar atidaro duris. Sergant epilepsija ar diabetu šunys gali iš anksto perspėti apie artėjantį priepuolį, o žmonėms, patiriantiems nerimą ar autizmo spektro sutrikimus, jie padeda nusiraminti.

„Tai labai gerai socializuoti šunys. Toks šuo moka nereaguoti į kitus žmones, gyvūnus, aplinką. Be to, jie randa pėsčiųjų perėjas, duris, konsultacinius langelius, suolelius, moka važiuoti eskalatoriumi, tinkamai elgtis lifte. Jie puikiai atpažįsta kliūtis – šaligatvių briaunas, sustoja prie gatvių, moka paspausti šviesoforų mygtukus“, – išskirtinius šunų vedlių gebėjimus vardija ekspertas.

Jis perspėja, kad pamatę tokį šunį žmonės turėtų elgtis santūriai – nelįsti, neglostyti, nekalbinti. Nors šie gyvūnai ir apmokyti, panašus svetimų žmonių elgesys trikdo ir neleidžia gerai atlikti darbo.