Maskva įsitraukė į įvairialypį pilietinį karą Sirijoje praeitą mėnesį, pradėjusi aviacijos smūgius prieš džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ ir kitus „teroristus“, kovojančius su Rusijos sąjungininko prezidento Basharo al Assado režimu.
Tačiau Vašingtonas ir Europa kaltino Maskvą taikantis į „nuosaikiąsias“ grupes, kurios kovoja su Sirijos lyderiu, o ne į „Islamo valstybe“. Pasak Vakarų šalių, užbaigti jau ilgiau negu ketverius metus besitęsiantį kruviną konfliktą įmanoma tik nuvertus B.al Assadą.
JAV vadovaujama koalicija pranešė numetusi iš oro šaudmenų Sirijos arabų koalicijai (SAK), kuri jau kelis mėnesius kaunasi su „Islamo valstybės“ džihadistais netoli jos šiaurinės tvirtovės ar Rakos.
JAV pajėgos nuodugniai patikrino tos grupės, turinčios iki 5 tūkst. kovotojų, lyderį, sakė Bagdade įsikūręs atstovas, nes ankstesnės Vašingtono pastangos apmokyti nuosaikiuosius sukilėlius buvo griežtai sukritikuotos.
Pentagonas buvo priverstas atsisakyti 500 mln. dolerių vertės programos, pagal kurią planuota aprūpinti ir apmokyti tūkstančius sirų sukilėlių Turkijoje bei Jordanijoje, nes daugelis tų kovotojų nepraėjo atrankos, o viena grupė perdavė ginklų tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ padaliniui Sirijoje.
„Koalicijos pajėgos sekmadienį numetė siuntą, kad papildytų su ISIL kovojančių vietos antžeminių pajėgų atsargas, joms vykdant operacijas prieš ISIL“, – sakė JAV Centrinio štabo atstovas pulkininkas Patrickas Ryderis, naudodamas alternatyvų „Islamo valstybės“ akronimą.
Vienas JAV pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė naujienų agentūrai AFP, kad buvo numesta 50 tonų šaudmenų.
JAV vadovaujama koalicija per pastaruosius metus vykdė aviacijos smūgius prieš IS, kontroliuojančią dideles teritorijas Sirijoje ir kaimyniniame Irake.
ES reikalauja, kad Rusija nedelsiant nutrauktų aviacijos smūgius prieš nuosaikiuosius Sirijos sukilėlius
Europos Sąjunga pirmadienį pareikalavo, kad Rusija „nedelsdama“ nutrauktų aviacijos smūgius prieš nuosaikiąsias Sirijos sukilėlių grupuotes ir perspėjo, kad prie Maskvos palaikomo prezidento Basharo al Assado tvari taika neįmanoma.
ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini pavadino Rusijos karinę intervenciją Sirijoje nepageidautinu „žaidimo taisyklių pasikeitimu“, kuris kelia pavojų taikos pastangoms ir didina susidūrimų su „Islamo valstybės“(IS) džihadistų objektus atakuojančiais Vakarų lėktuvais riziką.
„Pastarieji Rusijos kariuomenės smūgiai, kurie peržengia kovos su Daesh (IS) ir kitomis JT įvardintomis teroristinėmis grupuotėmis ribas, taip pat yra ir prieš nuosaikiąją opoziciją, kelia didelį susirūpinimą ir nedelsiant privalo būti nutraukti“, – sakoma ES 28 šalių užsienio reikalų ministrų pareiškime.
„Toks karo veiksmų eskalavimas gali pailginti konfliktą, sužlugdyti politinį procesą, apsunkinti humanitarinę padėtį ir sustiprinti radikalėjimą“, – nurodoma jame.
Ketvirtadienį numatytame ES viršūnių susitikime daugiausia dėmesių turėtų susilaukti Sirijos konfliktas, per kurį žuvo maždaug 250 tūkst. žmonių ir maždaug 12 mln. žmonių – pusė šalies gyventojų – buvo priversti palikti savo namus.
Daugelis jų jau neteko vilties, kad karas kada nors baigsis, ir pabėgo iš šalies, norėdami pradėti naują gyvenimą Europoje. Dėl kilusio pabėgėlių antplūdžio Europa išgyvena didžiausią pabėgėlių krizę po Antrojo pasaulinio karo.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį pareiškė, kad Rusijos kariniai veiksmai Sirijoje turėtų „stabilizuoti teisėtą valdžią ir sudaryti sąlygas politiniam kompromisui surasti“.
Rusija, kuri tvirtina Sirijoje atakuojanti tik IS „teroristinius“ objektus, turi svarbių karinių bazių šalyje ir remia B.Assadą, kaip ir ankstesnį šalies vadovą jo tėvą, jau daug dešimtmečių jų kovoje su visais jų priešais.
Tuo metu Maskvoje Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad jos lėktuvai per praėjusią parą Sirijoje atakavo 53 taikinius.
Rusijos naikintuvai bombardavo taikinius Chamos, Chomso, Latakijos ir Idlibo provincijose ir ten naikino „teroristų“ vadavietes, gynybines pozicijas, mokymo stovyklas ir ginklų sandėlius, sakoma kariuomenės pareiškime.
Remiantis pranešimu, tos atakos gerokai išardė IS kovotojų tiekimo grandinę.
ES užsienio reikalų ministrai, savo ruožtu, paragino Rusiją „telkti savo pastangas prie bendro tikslo – konflikto sprendimo politiniu keliu“.
Tam, pasak jų, reikia „taikaus ir visaapimančio pereinamojo proceso“, tačiau vis dar nežinia, ar B.Assadui jame yra numatytas koks nors vaidmuo, ir tai atspindi ryškius ministrų nesutarimus dėl artimiausios jo ateities.
Kalbant apie ilgalaikę perspektyvą, ministrai sutarė, kad jam nėra vietos Sirijoje.
„Negali būti tvarios taikos Sirijoje tol, kol joje liks dabartinė vadovybė ir tol, kol nebus atsižvelgta į visų Sirijos visuomenės dalių teisėtus lūkesčius iš skriaudas“, – sakoma pareiškime.
Pavojingas „žaidimą keičiantis veiksnys“
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini anksčiau pirmadienį pareiškė, kad Rusijos intervencija Sirijoje yra pavojingas ir „žaidimą keičiantis veiksnys“.
Buvusi Italijos užsienio reikalų ministrė, F.Mogherini, kadaise laikyta simpatizuojančia Maskvai, dabar sakė, kad Rusija turi savo atakas nukreipti į „Islamo valstybę“ (IS), o ne Vakarų remiamas sukilėlių grupes, siekiančias nuversti B.al-Assadą.
Ji nesiėmė plėtoti B.al-Assado ateities temos, o pabrėžė, kad ES rems JT pastangas tarpininkauti taikos derybose.
„Šis procesas yra toks, kad jame aplink stalą turi sėdėti visi susiję aktoriai“, – pridūrė ji.
Vienas ES diplomatas, prašęs neminėti jo pavardės, pasakė: „Visi žino, kad negalima sukurti pereigos be Assado“.
Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas regis labai trokšta, kad neliktų jokios galimybės išsisukti nuo šio klausimo, kai dar keli jo kolegos užsienio reikalų ministrai taip pat mano, jog B.al-Assadas neišvengiamai bus įtrauktas į bet kokią pereigą.
„ES užsienio reikalų ministrai sutarė dėl aiškaus ir vieningo požiūrio į Assadą, IS ir pastaruosius Rusijos veiksmus Sirijoje,– parašė socialiniame tinkle „Twitter“ Ph.Hammondas. – Assadui tenka didžiausia atsakomybė dėl daugiau kaip 250 tūkst.mirčių ir milijonų perkeltųjų. Jis negali būti partneris kovose su IS ar ateities Sirijoje“.