Europos Sąjunga

9840 straipsnių

Europos Sąjunga – 27 šalių grupė, kurią vienija bendra politika bei ekonomika. Europos Sąjunga (ES) buvo įkurta 1992 metais, pasirašius Mastrichto sutartį. ES buvo įkurta remiantis 1957 metais pagal Romos sutartį sukurta Europos Ekonominė Bendrija.

ES priima įstatymus vidaus ir teisingumo srityse, taip pat formuoja bendrą politiką žemės ūkio, žvejybos, prekybos bei regioninio vystymosi klausimais. ES taip užtikrina laisvą žmonių, kapitalo bei prekių ir paslaugų judėjimą tarp šalių narių.

19 valstybių įvesta bendra valiuta – Euras. 22 ES šalys taip pat priklauso Šengeno zonai, kurios teritorijoje panaikinta pasų kontrolė kertant valstybių sienas.

ES valdžią sudaro Europos Komisija, Europos Parlamentas bei Europos Vadovų Taryba. Europos Parlamento narius renka ES gyventojai, Europos Vadovų Tarybą sudaro vienas atstovas iš kiekvienos šalies narės – šalys pačios renkasi ar į tarybą siųsti prezidentą ar ministrą pirmininką. Europos Vadovų Taryba išrenka Europos komisiją, tačiau kandidatus dar turi patvirtinti ir Parlamentas.

Lietuva į ES įstojo 2004 metais.

Titas Atraškevičius, Rusnė Valatkaitė

Europos Sąjunga šiais metais žengė vieną didžiausių žingsnių skaitmenizacijos revoliucijoje – įteisino skaitmeninės tapatybės dėklę. Ši inovacija, kaip teigiama, Europos piliečiams taps raktu, leidžiančiu patogiai, saugiai ir patikimai gauti paslaugas bei išvengti varginančių biurokratinių procedūrų...

Vytautas Budzinauskas

Įspūdingas Lietuvos vartotojų optimizmas toli už nugaros paliko visą Europos Sąjungą, bet jį gali pakeisti ir išorės, ir vidaus veiksniai. Tarp pastarųjų ne paskutinę vietą užima mokesčiai, kitų metų biudžetas, sako „Delfi“ kalbinti ekonomistai. Jie paaiškino ir tai, kas nulėmė drastiškus skirtumus ...

Po Donaldo Trumpo pergalės Jungtinių Valstijų (JAV) prezidento rinkimuose Europos Sąjunga (ES) turi permąstyti savo paramą Ukrainai, penktadienį prieš ES vadovų aukščiausiojo lygio susitikimą pareiškė Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas ir pridūrė, kad Europa negali viena finansuoti kar...

Atnaujinta
Naujas Orbano vizitas papiktino ES
Jūras Barauskas

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas lankydamasis Sakartvele, kur valdančioji partija buvo paskelbta laimėjusi daug ginčų sukėlusius rinkimus, Europos Sąjungai „neatstovauja“, pirmadienį pasakė vyriausiasis šalių bloko įgaliotinis užsienio reikalams.

Gabrielė Grinkaitė, Dalia Plikūnė

Vos keliolika tūkstančių balsų nulėmė Moldovos apsisprendimą įstoti į Europos Sąjungą, nors tikėtasi, kad persvara bus daug didesnė. Tačiau su šiuo sprendimu šios šalies iššūkiai nesibaigia.

Lina Linkevičiūtė

Kremlius pirmadienį pareiškė, kad esą būta „anomalijų“ skaičiuojant Moldovoje per prezidento rinkimus ir referendumą dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES) atiduotus balsus, ir kartu nurodė, kad šios šalies prezidentė turi „įrodyti“ teiginius apie kišimąsi į rinkimų procesą.