Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad grybai gali būti sunkios ligos priežastimi. Per pastaruosius penkerius metus (2015–2019 m.) užregistruoti 6 botulizmo atvejai. Dažniausia ligos priežastis – namuose konservuoti grybai.
Botulizmas
18 straipsnių
Miške pats baravykų pikas – kas neša krepšiais skanauti jų tuoj pat, kas ruošia stiklainius atsargų žiemai. Virtuvės šefas Deivydas Praspaliauskas pataria, kaip šiuos paruošti, kad išlaikytume jų aromatą, skonį ir tinkamą tekstūrą.
Retoms priskiriamos tokios ligos, kuriomis serga ne daugiau kaip 5 iš 10 tūkst. žmonių. 80 proc. retų ligų yra genetinės kilmės, likusias sukelia bakterijos, virusai, alergijos, aplinkos veiksniai ir kt.
Dažno lietuvio šaldytuve rasi kumpio ir lašinių. Jų, įtariama, užvalgęs panevėžietis, tolimųjų reisų vairuotojas susirgo reta liga ir vos neatsisveikino su šiuo pasauliu.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) duomenimis, Vokietijoje lapkričio–gruodžio mėnesiais patvirtinti 4, o Ispanijoje įtariami 2 E tipo botulizmo atvejai, siejami su neišdorotos sūdytos ir vytintos kuojos vartojimu. Lietuvoje šiais metais botulizmo atvejų neužregistruota.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Europoje vyksta botulizmo protrūkio tyrimas. Informacija išplatinta Europos Komisijos Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema (RASFF). Lietuvoje, įvertinus galimą riziką, taip pat inicijuotas skubus tyrimas, žuvininkystės gam...
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Europoje vyksta botulizmo protrūkio tyrimas. Informacija išplatinta Europos Komisijos Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema (RASFF). Lietuvoje, įvertinus galimą riziką, taip pat inicijuotas skubus tyrimas, žuvininkystės gam...
Šiųmetinis grybų sezonas nepašykštėjo šių miško gėrybių. Tad jas mėgstantys lietuviai per rudenį spėjo prikaupti nemenką džiovintų, šaldytų, konservuotų grybų rezervą. Specialistai įspėja, kad žmonės atsargas nekenksmingomis sveikatai išlaikys tik paisydami tam tikrų taisyklių, o į įtartinus grybus ...
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, apsinuodijimai botulotoksinu Lietuvoje yra labai reti, tačiau itin pavojingi. Per paskutinius penkerius metus (2011-2015 m.) užregistruota 13 botulizmo atvejų. Dažniausia šios ligos priežastis – namuose konservuoti grybai.
Lietuvoje kasmet pasitaiko apsinuodijimų, kuriuos sukelia namų gamybos konservuoti grybai, mėsos konservai, rūkyti ar vytinti mėsos gaminiai.
Net ir geriausi grybai gali rimtai susargdinti, jei netinkamai juos ruošime, įspėja medikai.
Pagrindinė Naujosios Zelandijos pieno produktų eksportuotoja bendrovė "Fonterra" kai kuriuose savo produktuose aptiko botulizmą sukeliančių bakterijų Clostridium botulinum, praneša BBC.
Kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime buvo apsinuodiję maistu. Toks „siurprizas“ gali ištikti bet kada – maiste esančių mikroorganizmų sukeliamos ligos tyko mūsų ištisus metus. Tačiau vasara – būtent tas sezonas, kai turime ypatingai saugotis pasenusio maisto.
Pasibaigus šviežių daržovių sezonui ir prasidėjus žiemos laikotarpiui, pradedame vartoti konservuotus produktus. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai informuoja vartotojus, kad būtų atidūs, ruošdami konservuotus produktus, nes dėl to gali kilti rizik...
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša, kad Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema RASFF gavo įspėjimą iš Europos Komisijos apie Didžiojoje Britanijoje pradėtą skubų tyrimą dėl botulizmo atvejo, pasireiškusio vartotojui suvalgius konservuotų itališkų alyvuogių.
Vasara... Daugumai iš mūsų ji asocijuojasi su maloniais dalykais – atostogomis, savaitgalio kelionėmis automobiliu ar autobusu, turistiniais žygiais, poilsiu gamtoje.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai pirmą kartą šiais metais susidūrė su botulizmo atveju. Ligoninėje gydomas sunkiai sergantis vyras, kuris, kaip įtariama, apsinuodijo su maistu patekusiu labai stipriu neurotoksinu, kurį gamina šios ligos sukėlėjas Clostridium botulinum (C. Botulinum)...