Su LHC dirbantys mokslininkai (Large Hadron Collider, LHC – Didysis dalelių greitintuvas CERN laboratorijoje Ženevoje, Šveicarijoje) atrado tris anksčiau neregėtas subatomines daleles.
Didysis hadronų greitintuvas
31 straipsnių
Pirmą kartą su didžiausiu pasaulyje atomų greitintuvu dirbantys mokslininkai užfiksavo bazinių materijos statybinių blokų, turinčių žavųjį kvarką dalelių ir antidalelių, skilimo skirtumą.
Pamirškite Higgsą: teoretikai atrado trūkstamą jungtį, paaiškinančią tamsiąją materiją, kas nutiko per Didįjį Sprogimą ir dar daugiau. Belieka šią dalelę surasti.
Pirmieji techniniai brėžiniai ir dizaino sprendimai padaryti prieš gerus 20 metų, o sumanymui įgyvendinti prireikė dešimties metų ir 150 žmonių komandos.
Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas šiuo metu yra didžiausias dalelių greitintuvas pasaulyje. Jis veikia jau beveik 9 metus ir jau pateikė gausybę stulbinančių atradimų. Bet ar žinojote, kad didysis hadronų greitintuvas paneigė vaiduoklių egzistavimą?
Šią savaitę Lietuvoje lankosi CERN Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos ekspertai. Vizito metu aptartos Lietuvos perspektyvos tapti asocijuota CERN nare.
Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas (LHC), kuris yra galingiausias pasaulyje tokio tipo mokslinių tyrimų įrenginys, išsijungė po to, kai į aukštos įtampos transformatorių įlindusi kiaunė sukėlė trumpąjį jungimą.
Lietuva pasaulyje pirmauja mokslinių lazerių srityje. Tai – labai didelis pasiekimas, kokiu negali girtis nei Latvija, nei Estija. Taip LRT.lt pasakoja vienas iš Higgso bozoną atradusių mokslininkų, Europos branduolinių tyrimų organizacijoje (CERN) tarptautinių santykių patarėju dirbantis fizikas Ch...
Vasarį japonų fizikai už 70 kilometrų nuo Tokijo dusyk bandymo režimu paleido SuperKEKB įrenginį, kuris ateinančius kelis metus jungs materiją su antimaterija.
Antradienį duris atvers Jungtinis gyvybės mokslų centras (JGMC) bei Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras (NFTMC). Pastarajame bus įrengta po visą pasaulį keliaujanti interaktyvi CERN paroda.
Mokykloje išmokstame, kad pasaulis sudarytas iš mažyčių dalelių. Ko gero, viena ar dviem ausimis esame girdėję apie Higgso bozoną, Didžiojo sprogimo teoriją, Didįjį hadronų priešpriešinių srautų greitintuvą. Tačiau ar iš tikrųjų žinome, kas tai yra?
Be ko žmonės negalėtų išgyventi? Be oro, vandens ir maisto? Žiūrint į įvairius rodiklius, Lietuva – viena iš geriausių pasaulio vietų gyventi atsižvelgiant į šių gyvybei būtinų resursų kokybę ar sąlygas juos išsiauginti.
Mokslininkai pirmą kartą išmatavo sąveikos jėgą tarp dviejų antiprotonų, taip skelbiama žurnale „Nature”. Panašiai kaip ir sąveika tarp protonų branduolyje, jėga tarp antiprotonų yra stipri.
Didžiausias pasaulyje dalelių greitintuvas sekmadienį vėl buvo paleistas po dvejus metus trukusių patobulinimų, kurie sudarys sąlygas fizikams tyrinėti dar netyrinėtus kampelius to, kas sudaro mūsų Visatą, įskaitant tamsiąją materiją ir antimateriją.
Po atnaujinimo paleidinėjamas Didysis hadronų greitintuvas (LHC) veikti pradės keliomis dienomis, o gal net ir savaitėmis vėliau nei planuota – viename iš šio greitintuvo elektromagnetų aptiktas trumpasis jungimas, rašo BBC.
Prestižinis mokslo leidinys „Nature“ peržvelgė ateinančiųjų metų prognozes ir paskelbė, kurie įvykiai ateinančiais metais bus svarbiausi mokslo pasaulyje.
Vienas didingiausių Didžiojo hadronų greitintuvo darbų galėtų būti juodosios materijos dalelių atradimas, sako Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos CERN vadovas Rolfas Dieteris Heueris. „Asmeniškai svajoju kada nors priartėti prie supratimo, kas yra juodoji materija, nes būtent ji for...
Didžiausias žmonijos istorijoje mokslo įrankis – Didysis hadronų greitintuvas (LHC) – po dvejus metus trukusios pertraukos netrukus vėl grįš į darbą. Ir jis pastiprintas tiek, kad padės mokslininkams peržengti fizikos Standartinio modelio ribas.
Šiuo metu Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) Didysis hadronų greitintuvas (LHC) yra pats didžiausias ir galingiausias pasaulyje dalelių greitintuvas – ką patvirtina ir epitetas „Didysis“. Bet netrukus tas „Didysis“ gali tapti „Antruoju pagal dydį“, mat Kinijoje planuojamas dar greitesn...
Kai 2008 metais buvo paskelbta apie tai, kad ketinama įjungti Didįjį hadronų greitintuvą (LHC), internete netruko pasklisti mokslofobiškų žmonių pasipiktinimas, pasiekęs tokį lygį, kad netgi buvo ieškoma teisinių priemonių sustabdyti visų laikų paties galingiausio mokslinio įrankio naudojimo pradžią...