Šiandien, kovo 24 d., Vilniaus universitetas (VU) mini visai Lietuvai reikšmingą sukaktį – Biotechnologijos instituto 50-metį. Šio instituto įsteigimas tapo moderniųjų biotechnologijų mokslo pradžia Lietuvoje.
DNR
1310 straipsnių
Kas yra paslaptingasis „Delfi“ DNR ir tas „bendrasis gėris“, dėl kurio stengiasi „Delfi“ žurnalistai? Kaip atrodo daugelį nustebinanti jų darbo vieta ir kodėl „Delfi“ direktorius neturi savo darbo kabineto? Į visus šiuos klausimus atsakė „Delfi“ laida „Ar galiu užeiti?“ šį kartą atvėrusi 25-ąjį gimt...
Pompėjos aukų DNR tyrimas parodė, kas iš tiesų buvo po pelenais palaidoti žmonės: mokslininkai iki šiol smarkiai klydo (14)
Vezuvijaus išsiveržimo metu žuvusių Pompėjos gyventojų palaikų DNR analizė atskleidė jų tapatybę ir paneigė šimtmečius puoselėtus istorikų įsitikinimus apie tragedijos aukų giminystės ryšius, teigiama naujausiame tyrime, publikuotame žurnale „Current Biology“.
Antradienį Vilniuje atidarytas pirmasis Baltijos šalyse genų terapijos centras „Celltechna“, taip užbaigiant antrąją didžiausio Europoje biotechnologijų miesto „Bio City“ projekto dalį.
Internete pasirodė neva iš 2021 m. nutekintas vaizdo įrašas, kuriame „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas kalba apie COVID-19 vakcinas. Komentatoriai teigia, kad jis darbuotojams siūlo nesiskiepyti. „Melo detektorius“ tai patikrina.
Gydytojai atliko sudėtingą operaciją 23 m. moteriai – koregavo lytinių organų deformacijas. Dėl retos genetinės ligos moters klitoris buvo 10 kartų didesnis už įprastą, stipriai padidėjo veido plaukuotumas. Medikus stebino tai, jog pokyčius pacientė pastebėjo tik būdama 21 m. amžiaus, nes dažniausia...
Pasidarė testą, parodantį genetinį polinkį įvairioms ligoms: kai kuriems žmonėms tokios informacijos geriau nežinoti (1)
Prieš kurį laiką aprašiau, kaip pasidariau genetinį testą, parodantį kilmę. Apie tai plačiau galite paskaityti ČIA. Pasirodo, yra testų, kurie parodo ne tik kur bastėsi tavo protėviai, bet ir ar turi genetinį polinkį susirgti tam tikromis ligomis – nuo antro tipo cukrinio diabeto iki Parkinsono. Dvi...
Pompėjoje archeologinius kasinėjimus vykdę mokslininkai aptiko dviejų žmonių skeletus. Vyras ir moteris žuvo prieš beveik 2000 metų vykusio Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimo metu.
Atlikus senovinės DNR (aDNA) tyrimą XVII a. anglų įkurtoje Džeimstauno kolonijoje Virdžinijos valstijoje, pavyko nustatyti du asmenis iš ankstyviausių šio miesto gyventojų ir atskleisti netikėtą šeimos paslaptį.
Jau ne vienus metus egzistuoja įmonės, kurios skelbia, kad iš seilėse esančios DNR gali imti ir pasakyti, iš kur kilę tavo protėviai. Nusprendžiau, kad atėjo laikas man atlikti tokį testą.
Sukūrė naujos kartos antibiotikus, kuriems neįmanoma įgauti atsparumo: bakterijos prieš juos bejėgės (3)
Nauja antibiotikų klasė teikia realių vilčių, jog pavyks išspręsti atsparumo antimikrobinėms medžiagoms problemą – ji bakterijas atakuoja dvigubu smūgiu, kurio atlaikyti beveik neįmanoma. Vaistai, vadinami makrolonais, vienu metu nusitaiko į du bakterijų procesus, ir naują tyrimą atlikę mokslininkai...
Identiškus dvynius ir jų mitybą ištyrę mokslininkai padarė išvadą, kodėl vienas iš jų sensta greičiau? (2)
Naujausio tyrimo metu mokslininkai nustatė, kad, norint sulėtinti biologinio amžėjimo spartą, pakanka iš savo mitybos raciono laikinai pašalinti tam tikrus maisto produktus. Pažymima, kad toks pokytis labai naudingas širdžiai, kepenims, hormonų ir uždegimų slopinimo sistemoms.
Italijos pietuose esančioje oloje jau maždaug 150 tūkst. metų aukštyn kojomis yra įstrigęs neandertaliečio skeletas, pavadintas Altamūros žmogumi. Tai yra viena įspūdingiausių kada nors aptiktų žmogaus fosilijų ir galinčių padėti išaiškinti mūsų evoliucijos paslaptis. Dabar mokslininkai bando rasti...
Masinėje kapavietėje – šiurpus radinys: 100 berniukų vienoje vietoje, kai kurie – vos trejų metų, tarp aukų – ir dvyniai (1)
Masinėje kapavietėje Čičen Icoje mokslininkai suskaičiavo daugiau kaip 100 asmenų palaikų. Visi jie buvo paaukoti per ritualines majų apeigas. Neįprasta pasirodė tai, kad visos aukos – vyriškos lyties vaikai. Be to, kapavietė jų palaikais buvo pildoma net 500 metų.
Nustoti žilti ir gyventi iki 150 metų: ilgaamžiškumo praktikė papasakojo, ką darydami jausimės sveiki ir nebesensime (13)
Anksčiau mirti 40-ties atrodė natūralu. Vien per pastaruosius 100 metų gyvenimo trukmę pailginome kone dvigubai. Tikėtina, kad greitai ji prasitęs antra tiek. „Tik ne tai“, – gali pagalvoti sunkią ir skausmingą senatvę patiriantis žmogus. Kas norėtų tai pratęsti? „Nereiškia, kad gyvensime ilgiau, be...
Mokslininkai teigia, kad pasitelkus Nobelio premija įvertintą genų redagavimo technologiją CRISPR, jiems pavyko iš infekuotų ląstelių pašalinti žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV).
Izraelyje gyvenanti mokslininkė iš Lietuvos prognozuoja genetikos tyrimų proveržį – už palyginti mažą kainą gausime atsakymus dėl tūkstančių ligų (1)
Genetikos mokslas skverbiasi į kiekvieną medicinos sritį ir keičia diagnostikos, gydymo ir ligų prevencijos standartus. Kaip klostysis žmonių gyvenimas? Ar žinojimas, kokiomis ligomis sirgsi, netaps per sunkia našta? Izraelyje gyvenanti genetikos mokslininkė Lina Basel-Vanagaitė papasakojo apie nauj...
Ar kada susimąstėte, kaip reikėtų efektyviai kontroliuoti keturkojų šeimininkus, kad šie pareigingai surinktų savo augintinių išmatas po pasivaikščiojimo mieste? Štai senajame Bezjė, esančiame Prancūzijos pietuose, įvesta naujoji tvarka kaipmat išvalė miestą nuo nepageidaujamų šuns ekskrementų. Viet...
Daugybė moterų Lietuvoje ir visame pasaulyje yra ne šiaip yra pamėgusios gelinį nagų lakavimą, bet tiesiog nebeįsivaizduoja be jo savo gyvenimo. Dailiosios lyties atstovės vis dažniau renkasi šią paslaugą, trokšdamos suderinti patogumą ir grožį.
Sparčiai besiplečianti mokslinių tyrimų sritis, vadinama paleoproteomika, leidžia nustatyti žmonijos genetinius ryšius su seniai išnykusiais giminaičiais.