Panevėžio rajone, Liūdynėje esančio daugiabučio gyventojai turėtų džiaugtis po renovacijos išgražėjusiais ir taupiais namais, tačiau rangovą kaltina palikus broką. Būsto energijos taupymo agentūra, atvykusi apžiūrėti jau atiduoto eksploatuoti namo, nustatė, kad išties smulkių pažeidimų apstu, ir nur...
Edvardas Petrauskas
16 straipsnių
Lietuvoje daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) darbai vyksta jau ne pirmus metus. Daugelio gyventojų lūkesčius pateisina po renovacijos sumažėjusios kainos.
Šiemet pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą atnaujinta daugiau nei 560 daugiabučių visoje Lietuvoje. Pažeidimų mažėja, o likę lengvai ištaisomi iki renovacijos pabaigos.
Nors nuo 2013 m. Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa visoje Lietuvoje išgyveno pakilimą, kasmet fiksuojama vis mažiau pažeidimų ir renovacijos broko atvejų.
Prie daugiabučio atsiradus pastoliams užverda renovacijos darbai. Tačiau kas realiai tuomet vyksta ir kiek visa tai užtrunka?
Daugelis namo renovacijos pradžia laiko tą momentą, kai prie daugiabučio pasirodo statybininkai. Tačiau realūs pasirengimo darbai prasideda žymiai anksčiau. Jau tuomet reikia stengtis užtikrinti kokybę, nes gera pradžia – pusė darbo.
Būsto šildymo procese radiatoriaus vaidmuo yra ypač svarbus. Tačiau esant senos statybos namų susidėvėjusių konstrukcijų defektams jų pakeitimas naujais vargiai pagerintų situaciją. Ekspertų teigimu, šildymo sistemos atnaujinimas neįsivaizduojamas be langų pakeitimo ir sienų bei stogo apšiltinimo.
Dažniausiai daugiabučių gyventojai nutaria modernizuoti savo namą dėl to, kad žiemomis šąla ir prakaituoti juos priverčia tik didžiulės šildymo sąskaitos. Tačiau yra ir tokių žmonių, kurie renovacijai ryžosi dėl to, kad namuose kaito ir atidarytais langais gyvendavo net žiemą.
Nusprendus renovuoti gyvenamąjį namą svarbu tinkamai pasirinkti statybines medžiagas. Jos turi būti kokybiškos, patvarios, draugiškos aplinkai ir gyventojams. Ar įmanoma suderinti namo modernizavimui naudojamų medžiagų ekologiškumą ir ilgalaikiškumą? Specialistai tikina, kad dauguma šiuolaikinių sta...
Renovuojamų daugiabučių sienos dažniausiai šiltinamos naudojant akmens vatą ar putų polistirolą, dar vadinamą polistireniniu putplasčiu. Kurią iš šių medžiagų pasirinkti? Specialistai juokauja, kad šis klausimas beveik prilygsta klausimui apie vištą ir kiaušinį – kuris iš jų atsirado anksčiau.
Prieš pasiryždami daugiabučio renovacijai, gyventojai dažnai galvoja, kad namo atnaujinimas naudingesnis vadinamųjų kampinių butų, kurie turi daugiau lauko sienų ir dėl to yra šaltesni, gyventojams. „Vidiniuose“ butuose gyvenantys žmonės svarsto, ar jiems reikia tos renovacijos ir ar logiška už ją m...
Ne paslaptis, kad kartais renovuojant daugiabučius pasitaiko situacijų, kai gyventojai kreipiasi į rangovus su pastabomis, o šie atsako: „Darome, kaip nurodyta, ir viskas“.
Retas žmogus nėra asmeniškai susidūręs su tokia situacija: atliktų statybos ar remonto darbų kokybė prasilenkė su pradiniais lūkesčiais, o kišenės nemenkai patuštintos. Galbūt dėl to galvodamas apie daugiabučių atnaujinimą dažnas nerimauja, ar žmogiškosios darbininkų klaidos nesugriaus renovacijos p...
Vienas iš mitų, sklandančių apie daugiabučių modernizaciją, yra tas, kad apšiltinus namą, žiemą butuose pasidaro per karšta ir tenka vos ne visą žiemą gyventi atidarytais langais. Tačiau specialistai tik juokiasi iš tokių pasakojimų. Pasak jų, per karšta ar per šalta būna tik senuose namuose. Modern...
Renovuojant daugiabučius rangos darbų kainos maždaug 20 proc. mažesnės už skaičiuojamąjį rinkos vidurkį, skelbia Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), atlikusi rugpjūčio mėnesį įvykusių rangos darbų pirkimo analizę.
Pradedant renovuoti vis daugiau daugiabučių, gyventojai dėl darbų kokybės neturėtų pirštu besti vien tik į kontroliuojančias institucijas. Jie ir patys galėtų rimčiau nužvelgti plušančius statybininkus. Daugiabučių modernizacijos profesionalai sako, kad visai nesudėtinga pastebėti darbų broką. Terei...