Naujajame tyrime teigiama, kad vartojant šį populiarų produktą gali padidėti Parkinsono ligos rizika, – paskelbė bestlifeonline.com.
flavonoidai
14 straipsnių
Vaida Kurpienė įvardijo gyvybiškai svarbų elementą mūsų organizmui: padeda mažinti ir kraujospūdį, ir cholesterolio kiekį (1)
Jei norite būti sveiki ir išvengti įvairių ligų, turite valgyti sveiką ir subalansuotą maistą. Sveikos mitybos pagrindas yra vaisiai ir daržovės, o juose esanti natūrali medžiaga efektyviai kovoja su organizmo senėjimu, lėtinėmis ligomis ir vėžiu. Deja, dėl skurdžios mitybos daugeliui lietuvių jos g...
Šios uogos mūsų organizmui tiesiog būtinos: gali užkirsti kelią vėžiui ir diabetui, gerina smegenų veiklą ir atmintį (5)
Mėgautis avietėmis galima ištisus metus, turint omenyje, kad jos yra tinkamos šaldyti. Visgi šios uogos – ne tiktai gardžios ir tinkamos daugelio skoniui. Dėl savo maistinės sudėties avietės laikytinos vienu sveikiausių pasirinkimų kuo įvairiausių produktų gausoje.
Sveika mityba yra svarbi visiems, tačiau tam tikras maistas yra ypač tinkamas moterims aktualioms problemoms spręsti. Šiuose produktuose yra daug maistinių medžiagų, kurios padės apsaugoti jūsų kūną ir išlaikyti gerą jo darbą net ir senstant, rašoma portale webmd.com.
Kvercetinas – mažai žinomas, bet labai stiprus antikoksidantas: artėjant rudeniui jis itin svarbus (3)
Artėjančiam rudens sezonui, kuris šiais metais kelia ypač didelį gyventojų susirūpinimą sveikata dėl koronaviruso plitimo, organizmą svarbu paruošti iš anksto. Vienas iš būdų sustiprinti organizmo atsparumą infekcijoms – aprūpinti jį antioksidantais. Be gerai žinomų antioksidantų, kaip vitaminai C i...
Ko gi suvalgius, kad nesustorėčiau? Šis klausimas aktualus daugybei žmonių. Maisto produktai turi būti mažai kaloringi su dideliu kiekiu ląstelienos, teikti sotumo ir skatinti medžiagų apykaitą. Daug įtakos turi ir tai, kokiu būdu gaminama – idealiu atveju be riebalų.
Vis dar negeriate šių sulčių? Biomedicinos mokslų daktarė atskleidė stulbinančias gydomąsias jų savybes (63)
Ar žinote, kokie šiuo metu yra madingiausi pusryčiai? Nepatikėsite – salierų sultys! Taip taip, vien socialiniame tinkle „Instagarm“ grotažymė #celeryjuice turi virš 78000 įrašų. Daržovės ir vaisiai yra būtina kasdieninės mitybos dalis, tačiau kas gi nutiko, kad salierai pamažu (bet užtikrintai) kop...
Valgote obuolį su žievele? Biomedicinos mokslų daktarė pateikė tyrimų išvadas apie lietuvių pamėgtus vaisius (60)
Obuolį galime vadinti nacionaliniu vaisiumi. Rudens ir žiemos be naminių lietuviškų obuolių neįsivaizduoja nė vienas lietuvis! Beje, ar žinojote, kad pasaulyje obuolys taip pat yra populiarus – užima antrą vietą (po banano).
Mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad mėlynių sultys gali pagerinti vyresnio amžiaus asmenų mąstymo funkciją. Cheminės medžiagos, kurių yra mėlynių sudėtyje, gerina kraujotaką smegenyse ir praturtina jas itin svarbiu deguonimi, rašo „Daily Mail“.
Obuoliai – bene populiariausi lietuviški vaisiai. Pigūs (arba nemokami iš močiutės sodo), skanūs ir, svarbiausia, naudingi sveikatai. Visgi obuolio vertę galima lengvai sumažinti – viskas priklauso, ką darote su vaisiaus odele.
Vos kelios vynuogių uogos per dieną gali ne tik paliekninti taliją…
Didžioji dilgėlė (dilgėlinių šeima) auga beveik visur. Tai viena labiausiai paplitusių piktžolių. Tačiau, jei nesate laukinių augalų žinovas, atkreipkite dėmesį į nuotrauką. Žmonės dilgelėmis vadina daug panašių augalų.
Jeigu jaučiatės pavargę ir apsnūdę, neskubėkite į virtuvę kavos – geriau įsipilkite stiklinę apelsinų sulčių, pataria „The Daily Mail“.
Nuo žaliosios iki raudonosios, nuo baltosios ir ramunėlių – arbatose gausu flavonoidų ir kitų sveikatai naudingų medžiagų. Tūkstančius metų Rytuose vertinta kaip esminis elementas, garantuojantis gerą sveikatą, laimę ir išmintį, arbata patraukė ir vakariečių dėmesį – atskleidžiama skirtingų arbatos ...