Gavėnia

17 straipsnių

Gavėnia – intensyvesnio krikščionių pasninko, maldos, atgailos ir gerų darbų laikotarpis prieš Velykas skirtas Kristaus kančioms ir mirčiai už žmonių nuodėmes prisiminti.

Parengė br. Ramūnas Mizgiris, OFM

Kupinas Šventosios Dvasios Jėzus grįžo nuo Jordano, ir Dvasia jį vedžiojo po dykumą keturiasdešimt dienų, ir jis buvo velnio gundomas. Visokius gundymus baigęs, velnias atsitraukė nuo jo iki laiko. (Lk 4, 1–2. 13)

Vaiva Arnašė

Velykos - tai ne tik bundančios gamtos šventė, šeimos ir artimųjų buvimo kartu laikas, bet ir labai svarbi religinė šventė, turinti gilias tradicijas ir papročius. Daugelis jų laikui bėgant keitėsi, kai kurios išliko iki šių dienų. Štai kelios jų.

Parengė br. Ramūnas Mizgiris, OFM

Kupinas Šventosios Dvasios Jėzus grįžo nuo Jordano, ir Dvasia jį vedžiojo po dykumą keturiasdešimt dienų, ir jis buvo velnio gundomas. Jis nieko nevalgė per tas dienas ir, joms pasibaigus, buvo alkanas. Tuomet velnias jam tarė: „Jei tu Dievo Sūnus, liepk šitam akmeniui pavirsti duona.“ Jėzus jam ats...

Klaipėdos universiteto (KU) Botanikos sode pirmą kartą suorganizuotos Užgavėnės. Jose ir pagrindiniai šventės simboliai: persirengėliai, kaukės, blynai, Lašininio ir Kanapinio kova, Morės deginimas. Pasak organizatorių, taip norėta priminti senąsias Užgavėnių tradicijas, rašoma pranešime žiniasklaid...

Aida Žemaitytė

Tuoj po Užgavėnių prasidėjusi Gavėnia ar kitaip – apsivalymo laikotarpis, kuris tęsiasi 7 savaites iki pat Velykų, mūsų senoliams buvo laikas, kai nevalgoma mėsos, negeriamas pienas, susilaikoma nuo saldumynų ir visų žalingų įpročių.

Justina Ilkevičiūtė

Daugelis Gavėnios laikotarpį sieja su pasninku, tačiau Gavėnia nėra vien tik mėsos nevalgymas, o metas, kada žmogus turi apvalyti savo kūną ir sielą. Kai kurie kunigai siūlo Gavėnios metu atsisakyti pramogų, žalingų įpročių, televizoriaus žiūrėjimo ar net lytinių santykių, todėl 40 dienų iki Velykų ...

Iki Velykų liko tik kelios dienos ir lietuviai jau pradėjo rūpintis, ką patieks ant stalo. Kad pagrindiniu maistu taps margučiai, abejonių nėra, tačiau ką dar Lietuvos gyventojai gamina svarbiausiai pavasario šventei ir be kokių patiekalų neįsivaizduoja šventinio stalo?

Trečiadienis – Pelenų diena, nuo kurios prasideda Gavėnia. Etnologas Libertas Klimka sako, kad šios dienos tradicijas verta prisiminti ir mums, nes jos – į naudą ir kūnui, ir sielai.