Tamsiosios materijos, pagal apibrėžimą, negalime pamatyti. Matome tik jos gravitacinį poveikį galaktikoms, spiečiams ir šviesai. Naujame tyrime parodyta, kad vienas iš poveikių gali būti izoliuotų galaktikų formos išsikreipimas; šis efektas gali padėti išmatuoti, kokiu greičiu juda tamsiosios materi...
gravitacija
37 straipsnių
Gravitacija – sąveika tarp materialių kūnų, priklausanti nuo jų masės. Tai viena iš 4 fundamentaliųjų sąveikų gamtoje. Dabartinė fizika apibūdina gravitaciją naudodamasi bendrąja reliatyvumo teorija, tačiau Niutono dėsnis, atrastas 1687 m., bendrais atvejais daug paprastesnis: traukos jėga F tarp dviejų kūnų yra proporcinga kūnų masių m1 ir m2 sandaugai ir atvirkščiai proporcinga juos skiriančio atstumo R kvadratui.
Jei šiuo metu planuojate būsimas keliones ir ieškote neįprastų patirčių, galite apsvarstyti galimybę nuskristi į kosmosą. Taip, išgirdote teisingai. Viena kelionių agentūra Lietuvoje siūlo tokią išvyką ir, anot jos, mūsų tautiečiai gana tuo domisi. Tiesa, jei nutartumėte įveikti tokį iššūkį, kelionė...
Pastaraisiais metais tapo aišku, kad didelė dalis, jei ne absoliuti dauguma, asteroidų yra „nuolaužų krūvos“ – silpnai sukibę palyginus nedidelių akmenų rinkiniai, o ne vientisos uolienos. Tokius asteroidus lengva suardyti gravitaciškai: lėkdamas pro planetą, asteroidas jaučia stipresnę trauką artim...
Kybant nesvarumo būsenoje mėnesių mėnesius žmogaus kūne ima vykti pokyčiai, kurie kosmoso keliautojams vėliau gali sukelti ilgą sąrašą sveikatos problemų.
Naujas mokslininkų skaičiavimas kardinaliai keičia suvokimą apie juodąsias bedugnes: įvykių horizonte užfiksuoti gluminantys reiškiniai (93)
Juodosios skylės tampa keistesnės sulig kiekviena diena. Kuomet mokslininkai sutiko su juodųjų skylių egzistavimu, jie jas apibūdino kaip gan primityvias ir visiškai juodas. Tačiau vėliau vienas iš iškiliausių mokslininkų, Stephen’as Hawking’as, įrodė, kad jos nėra jau tokios juodos – jos spinduliuo...
Žvelgdami į žvaigždynus ko gero susimastote, kokia didelė ir sudėtinga yra Visata. Tačiau kaip tokioje Visatoje atsirado vietos tokiems kaip mes? Juk ji galėjo nebūti mums tokia draugiška.
Mokslininkai išsiaiškino, kodėl kosmose smarkiai nusilpsta žmogaus imunitetas ir suprastėja sveikata (11)
Jau seniai pastebėta, kad kosminių misijų metu nusilpsta astronautų imunitetas. Tai – tik viena iš sveikatos problemų, kylančių silpnos gravitacijos, arba mikrogravitacijos, sąlygomis, tačiau ji gali būti pavojingiausia ilgalaikėms misijoms, pavyzdžiui į Marsą.
Bijančioms pasenti kosmetologės verdiktas: paaiškino, kaip kovoti su gilėjančiomis raukšlėmis ir gravitacija (63)
„Žmogaus organizme viskas tarpusavyje labai glaudžiai susiję, kaip laikrodžio mechanizme – kiekvienas sraigtelis turi savo funkcijas ir sugedus vienam, sustoja viskas”, – sako kosmetologė, Kauno kolegijos medicinos fakulteto kosmetologijos katedros lektorė Loreta Valatkevičienė.
Nauja teorija dėl juodųjų skylių: astrofizikus jaudinančios gravitacijos pabaisos gali būti ne juodos ir ne skylės (87)
Galbūt jos visai ne juodos ir ne skylės. Juodosios skylės, gravitacijos pabaisos, taip pavadintos todėl, kad net šviesa negali ištrūkti iš jų gniaužtų, yra vieni paslaptingiausių Visatos objektų.
Astronomijos bendruomenę iki pamatų galinti supurtyti naujiena: tamsioji materija gali ir neegzistuoti (56)
Vyrauja populiari teorija, kad maždaug tris ketvirtadalius visatos sudaro „tamsioji materija“ – paslaptinga medžiaga, sąveikaujanti su matoma materija gravitacijos būdu. Tačiau, nepaisant plačiai pripažįstamos teorijos, mokslininkai dar neturi tiesioginių jos egzistavimo įrodymų.
Kosmose nėra nei viršaus, nei apačios: tyrimas priminė, kad astronautai netenka svarbaus orientyro (4)
„Nepamirškite, priešininkų vartai – apačioje!“ sakė Enderis ir taip padėjo savo komandai laimėti žaidimą nesvarumo būklėje. Iš tiesų, esant mikrogravitacijoje, sąvokos „viršus“ ir „apačia“ tampa neapibrėžtos. Visgi mūsų organizmams gravitacija yra svarbus orientyras, taigi astronautams dažnai kyla p...
Kai žmonės nukeliaus į Marsą ir norės ten apsigyventi, jiems reikės maisto. Atlikta jau nemažai tyrimų, kaip būtų galima auginti augalus Marso regolite, tačiau praktiškai niekas dar netyrinėjo, kaip Marso sąlygomis elgtųsi pati dirva, praturtinta žemiškais mikrobais ar maistinėmis medžiagomis.
Gravitacijos susietos struktūros gali būti neįsivaizduojamai didelės. Tad, nieko keisto, kad atrasta dar viena, daugiau nei pusę dangaus užimanti, Pietų Ašigalio siena.
Kai Saulė plieskia, ieškome vėsaus vandens. O kas nutiktų, jei pabandytume vandeniu užlieti karščio šaltinį – Saulę?
Neatrasta devintoji Saulės sistemos planeta verčia astronomus laužyti galvas: iškėlė naują teoriją (17)
Prieš ketverius metus pora mokslininkų paskelbė netiesioginių įrodymų, kad Saulės sistemos pakraštyje galimai egzistuoja dar viena – devinta – planeta, mase lenkianti Žemę. Įrodymais buvo laikomos grupės Kuiperio žiedo objektų orbitos, kurių savybės įtartinai panašios, tarsi juos visus temptų masyva...
Prieš pustrečių metų pro Saulės sistemą praskrido tarpžvaigždinis objektas 1I/’Oumuamua. Deja, ilgai jo stebėti nepavyko, nes aptiktas jis jau tolstantis nuo Saulės, ir greitai tapo pernelyg blausus. Visgi per tą laiką nustatytos kelios įdomios savybės: objektas yra labai pailgas, maždaug cigaro for...
2006 metais mūsų planetų sistemoje atsirado tuščia vieta. 2014 metais pasigirdo kalbos apie pretendentę – šventa vieta tuščia nebūna. Bet ar tikrai egzistuoja Devintoji Planeta?
Astrofizikas Neil deGrasse Tysonas apie vieną iš Visatos mįslių: tai susiję ir su Himalajais, ir sausais pusryčiais (40)
Žymaus JAV astrofizikas, laidų vedėjas ir mokslo populiarintojas Neil deGrasse Tysonas į populiarumo viršūnes pasaulyje šovė dėl savo gebėjimo apie Visatą pasakoti su humoru ir žemiškai. Sudėtingus dalykus jis sulygina su mūsų kasdienybėje sutinkamais reiškiniais.
MIT (Masačusetso technologijos instituto) inžinieriai kuria algoritmą, padėsiantį nustatyti geriausią misijos tipą nukreipti į Žemę grėsmingai atskriejantį asteroidą.
Nėra fizikos dėsnio, pagal kurį tamsioji materija ir tamsioji energija negalėtų būti susijusios, tad, toks klausimas visai natūralus.