Sulaukęs 94 metų mirė britų fizikas Peteris Higgsas, kurio teorija apie elementariąją dalelę – vadinamąjį Higgso bozoną – jam kartu su kitais mokslininkais atnešė Nobelio fizikos premiją, antradienį pranešė Edinburgo universitetas.
Higgso bozonas
46 straipsnių
Tyrimas patvirtina fantastišką hipotezę: tamsioji materija gali būti senesnė net už Didįjį Sprogimą (11)
Ne, tai nereiškia, kad baigėsi tamsiosios materijos galiojimo laikas, tiesiog, kaip neretai pasitaiko, paprasčiausias galimas variantas nebuvo pastebėtas.
Higgso bozonas galėjo sulaikyti jauną visatą nuo virtimo juodosiomis skylėmis.
Astronomai įsitikinę, kad žino, koks paslaptingas masyvus objektas yra Paukščių Tako centre – bet pirmasis tiesioginis žvilgsnis gali sukrėsti.
Ji suteikia masę viskam ir kai kurie žmonės mano, kad Higgso bozonas įžiebė tą sekundės dalį trukusią infliaciją, sukūrusią dabar mūsų matomą kosmosą.
Sudėtingus reiškinius paprastai siekiama paaiškinti kaip nors paprastai. Kartais toks supaprastinimas suteikia aiškumo.
Ūkio ministras Evaldas Gustas liepos 14–15 dienomis Ženevoje (Šveicarijoje) lankosi Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje (CERN).
Netikėtos naujos dalelės užuominos gali būti netrukus patvirtintos. Tai gali reikšti Standartino modelio galą.
Panašu, LHC aptiko masyvią dalelę, teikiančią užuominą apie geresnę – ir visai netikėtą – realybės teoriją. Laukti jau neilgai.
Su fizika retai susiduriantiems žmonėms sunku suvokti, kokios svarbos eksperimentai atliekami Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje (CERN).
Mokykloje išmokstame, kad pasaulis sudarytas iš mažyčių dalelių. Ko gero, viena ar dviem ausimis esame girdėję apie Higgso bozoną, Didžiojo sprogimo teoriją, Didįjį hadronų priešpriešinių srautų greitintuvą. Tačiau ar iš tikrųjų žinome, kas tai yra?
Lietuva teikia oficialią paraišką tapti asocijuota Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) nare.
Vladimiras Pozneris – neįtikėtinai populiarus: rašo knygas, dalyvauja debatuose, veda televizijos laidą, keliauja po visą pasaulį ir kuria laidas apie įvairias šalis. Ir tai dar ne viskas – jis rašo tinklaraštį, rengia susitikimus ir atsakinėja į tūkstančius paprastų rusų klausimų, skelbia ru.DELFI....
Su didele galia įgyjama ir didelė atsakomybė. Mums vis stipriau gniaužiant Žemę, stiprėja ir tikimybė sunaikinti ją, ar bent jau save. Tačiau tokios perspektyvos svarba nublanksta, pagalvojus, kad galbūt turime galią nuveikti kai ką dar blogesnio.
Europos branduolinių tyrimų centre šią savaitę vėl po pertraukos bus paleistas Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas, kuris, kaip „Žinių radijui“ trečiadienį sakė Vilniaus universiteto komandos Europos branduolinių tyrimų organizacijoje (CERN) vadovas, profesorius Juozas Vidmantis Vaitk...
Nors Homeris Simpsonas geriau žinomas kaip ne visai laimingas, dėl spurgų iš proto einantis Springfildo atominės jėgainės saugumo inspektorius, pasirodo, jis gali būti pralenkęs šviesiausius planetos protus ir apytiksliai apskaičiavęs Higgso bozono masę 14 metų anksčiau nei pavyko įrodyti tos dalelė...
Labai dažnai Holivudo filmuose, siekiant pavaizduoti mokslininką, personažas kalba sudėtingais terminais. Scenaristų nuomone, žiūrovas tokiu momentu turi ne gilintis į pasakymą, o tiesiog suprasti: o, tai mokslininkas! Aktoriaus ištartos frazės pras...
Pasaulį vaizduoju kaip didelę simfoniją, sakė žymus lietuvių kompozitorius ir dailininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Naujausi fizikų atradimai ir kosmologinės teorijos leidžia manyti, kad pasaulio struktūra primena labai harmoningą ir sudėtingą geometrinę figūrą.
Atnaujinus eksperimentus CERN’e, tikimasi rasti trūkstamų elementariųjų dalelių ir sukurti Visko teoriją. Taip pat sužinoti, kaip atrodė ką tik gimęs pasaulis ir kodėl Visatoje nebėra antimedžiagos. Laidoje "Mokslo ekspresas" - apie Higso bozoną, Lietuvos mokslininkų darbus CERN'e ir naujus Visatos ...
Didžiausias žmonijos istorijoje mokslo įrankis – Didysis hadronų greitintuvas (LHC) – po dvejus metus trukusios pertraukos netrukus vėl grįš į darbą. Ir jis pastiprintas tiek, kad padės mokslininkams peržengti fizikos Standartinio modelio ribas.