Pusiaujinė sraujymė Jupiteryje. Jupiteris, kaip ir Žemė, turi sluoksniuotą atmosferą, kuri susideda iš „ląstelių“ – cirkuliacijos regionų. Žemėje ląstelės yra šešios – po vieną ašigaliuose, vidurinėse platumose bei apibus pusiaujo; Jupiteryje – 20. Kaip giliai jos siekia, nėra visiškai aišku, nes ne...
Hubble
140 straipsnių
Kosminis teleskopas „Hubble“ įamžino naują stulbinantį masyvaus galaktikų spiečiaus vaizdinį. Šis spiečius stebimas Skalikų žvaigždyne, maždaug 8 milijardų šviesmečių atstumu nuo Žemės. Iki šiok toliausiai kada nors pastebėtas objektas yra 13,5 mlrd. šviesmečių nuo Žemės.
Astronomus nustebino netikėtai į kadrą papuolęs asteroidas, kurį įamžino „Hubble“ kosminis teleskopas. Tuo metu, kai teleskopas fiksavo Paukščių Tako kaimynystėje esančias galaktikas, ėmė ir prašvilpė asteroidas.
Астрономы сделали снимок необычной галактики, которая проливает свет на молодую Вселенную.
Europos kosmoso agenetūros ir NASA kosminis teleskopas „Hubble“ įamžino stulbinamą reginį Visatos gelmėse – Eridano žvaigždyne esančią galaktikų porą, kurios dėl stiprių gravitacinių jėgų, atsiradusių po chaotiško susiliejimo, buvo iškreiptos ir susuktos į milžinišką, švytintį žvaigždžių žiedą.
Tik paleistas į kosmosą 1989 metais, kosminis Hubble teleskopas skriejo 600 kilometrų aukštyje. Laikui bėgant, dėl atmosferos pasipriešinimo jo orbita leidosi vis žemiau. Aptarnavimo misijos ją kiek pakoreguodavo, bet paskutinė įvyko dar 2009 metais.
Lyg dar būtų buvę maža rūpesčių, per pastaruosius dešimtmečius atrasta, kad Visatoje vyrauja kažkoks paslaptingas vakuumo slėgis, veikiantis priešinga kosminei gravitacijai kryptimi. Ir ne vien tai – ilgainiui ši „neigiama gravitacija“ laimės „virvės tempimo“ varžybas, nes ji priverčia Visatos plėti...
Galaktika, vadinama IC 342, gali būti viena ryškiausių, tačiau ją užstoja tarpžvaigždinės dulkės.
Nors 1990-aisiais į orbitą paleistas Hubble kosminis teleskopas gali pasirodyti pakankamai senas įrenginys tolimojo kosmoso tyrinėjimams, jis vis dar geba užfiksuoti tai, kas nustebina astronomus. Tad 32 metus skaičiuojantis teleskopas užfiksavo istorinį kadrą.
Nors NASA, Europos kosmoso agentūros ir Kanados kosmoso agentūros sukurtas teleskopas buvo užbaigtas keleriais metais vėliau ir kainavo kur kas daugiau, nei planuota, tikimasi, kad jis pradės naują astronomijos erą. Jameso Webbo kosminis teleskopas, kuris turėtų būti paleistas į kosmosą šią savaitę,...
NASA trečiadienį paskelbė, kad gruodžio 18 d. į orbitą bus paleistas Jameso Webbo kosminis teleskopas, kuris, kaip tikisi mokslininkai, pradės naują atradimų erą.
Kosmoso tyrinėjimų entuziastai gali ramiau atsipūsti. NASA inžinieriams pavyko padaryti nedideli stebuklą, garsusis „Hubble“ vėl tyliai sau dūzgia Žemės orbitoje pamažu siųsdamas naujausius tolimosios visatos kadrus.
Trys Kinijos kosmonautai šiandien iš Gobio dykumoje esančio palydovų paleidimo centro išskrido į kosmosą, kur įrenginės naują Kinijos kosminę stotį pavadinimu Tianhe. Kosmose vyrai išbus tris mėnesius, tai yra ilgiausia Kinijos misija. Praėjus septynioms valandoms nuo starto kosminė kapsulė susijung...
Marsaeigis „Perseverance“, naudodamasis prietaisų rinkiniu „SuperCam“, pradėjo Marse galimai egzistavusios gyvybės įrodymų paiešką, paėmęs pirmąjį mėginį, trečiadienį sakė misijoje dalyvaujantys mokslininkai.
Visata plečiasi – faktas. Tai būtų pusė bėdos, tačiau ji plečiasi greitėdama. Lyg to būtų maža, kosmologai nesutaria dėl plėtimosi greitėjimo, o tai reiškia nesutarimą ir dėl Visatos amžiaus. Visiškai naujas matavimas ne tiek sumažina neapibrėžtumą, kiek dar labiau pabrėžia naujo požiūrio ir naujos ...
Neseniai 30 metų jubiliejų atšventęs kosminis teleskopas „Hubble", netgi būdamas geriausios formos, galėjo parodyti gal tik 10 proc. viso to, kas yra. Štai kaip pamatoma vis kita.
2004 ir 2006 metais kosminis teleskopas „Hubble“ užfiksavo kai ką neįtikėtino. Tai buvo už 25 šviesmečių aplink Fomalhauto žvaigždę skriejanti planeta, kuri buvo tiesiogiai matoma matomoje šviesoje: egzoplanetų atveju tai yra labai retas reiškinys, nes paprastai jos yra per mažos ir per blausios, ka...
Svarbiausi mokslo įvykiai 2019-aisiais: nauji Mėnulio gyventojai, pūkuoti tiranozaurai ir dar daugiau (9)
2019-aisiais pasaulyje netrūko liūdnų, piktų ir tiesiog katastrofiškų naujienų. Tačiau praėjusiais metais mus užliejo ir džiugių bei tiesiog nuostabių atradimų banga: nuo mažučių lėtūnų Mėnulyje (turbūt juos galima vadinti Mėnulio vandens meškučiais) iki brangakmenius primenančių ežerų, aptiktų po G...
Į atvirą kosmosą pirmadienį išėję astronautai instaliuoja naujus siurblius Tarptautinės kosminės stoties (TKS) išorėje sumontuotam kosminių spindulių detektoriui.
Nežemiškos gyvybės paieškose žengtas didelis žingsnis į priekį: NASA nusitaikė į vieną dangaus kūną (27)
NASA tiria apledėjusį Jupiterio palydovą, ieškodama gyvybės ženklų. NASA Goddard kosminių skrydžių centro Greenbelte, Marylande, vadovaujama tyrėjų komanda patvirtino vandens garų pėdsakus virš Jupiterio palydovo Europos apledėjusio paviršiaus.