Irano prezidentas

15 straipsnių

Iki 2024 metų gegužės 19 d. Irano prezidentu buvo 63-ejų Ebrahimas Raisi. Kitą dieną valstybinė žiniasklaida patvirtino, kad prezidentas žuvo sraigtasparniui patyrus avariją.

E. Raisi Irano prezidentu tapo 2021 m. birželį. Jis pakeitė nuosaikių pažiūrų Hassaną Rouhani, o per šią kadenciją Iranas patyrė seriją krizių ir konfliktų. Jis perėmė vadovavimą šaliai, kurią purto gili socialinė krizė ir kurios ekonomiką smukdo JAV sankcijos Teheranui dėl jo ginčijamos branduolinės programos.

Irane kilo masinių protestų banga, kurią pakurstė Irano kurdės Mahsa Amini mirtis areštinėje 2022 m. rugsėjo mėnesį.

2023 m. kovo mėnesį regioninės varžovės Iranas ir Saudo Arabija pasirašė netikėtą susitarimą, kuriuo buvo atkurti diplomatiniai santykiai.

Spalio 7 d. prasidėjęs karas Gazos Ruože vėl įkaitino įtampą regione, o po keleto atsakomųjų eskalacijų Teheranas 2024 m. balandį paleido šimtus raketų ir raketų tiesiai į Izraelį iš Irano.

E. Raisi, gimęs 1960 metais šiaurės rytų Irano šventajame Mašhado mieste, anksti pakilo į aukštas pareigas. Būdamas vos 20-ies, po 1979 m. islamo revoliucijos, nuvertusios JAV remiamą monarchiją, jis buvo paskirtas Karadžo, esančio šalia Teherano, generaliniu prokuroru.

1989-1994 m. jis ėjo Teherano generalinio prokuroro pareigas, nuo 2004 m. dešimtmetį buvo teismų administracijos vadovo pavaduotojas, o 2014 m. – nacionalinis generalinis prokuroras.

Jo juodas turbanas reiškia tiesioginę kilmę iš islamo pranašo Mahometo, o šiitų dvasininkų hierarchijoje jis turi religinį titulą „hojatoleslam“ – pažodžiui „islamo įrodymas“, – vienu rangu žemesnį už ajatolos titulą.

Eglė Remeikytė

Kaip skelbia Irano žiniasklaida, per sraigtasparnio katastrofą žuvo ne tik šalies prezidentas Ebrahimas Raisi, bet ir drauge skridęs Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amirabdollahianas. Šis griežtos rankos politikas palaikė artimą ryšį su šalyje veikiančia sukarinta Revoliucijos gvardija, g...

Golnar Motevalli

Irano prezidentui Ebrahimui Raisi žuvus sraigtasparnio katastrofoje, iš karto kyla klausimas, kas po jo vadovaus vyriausybei. Ne tik tikėtasi, kad A. Raisi pakeis 85-erių aukščiausiąjį lyderį ajatolą Ali Khamenei, – jo žūtis turės įtakos ir vieno įtakingiausių Artimųjų Rytų postų ateičiai.