Šiaurės pusrutulio senovinės archeologinės radimvietės sėte nusėtos neaiškios paskirties artefaktų. Kur kadaise gyveno homininų, aptinkama ir akmeninių rutuliukų. Kai kurie iš jų yra senesni nei 2 mln. metų amžiaus, o ant akmenų esančios žymės rodo, kad jie buvo užapvalinti tyčia.
kaulų čiulpai
20 straipsnių
Kaulų čiulpai – kaulų sudedamoji dalis. Jie skirstomi į raudonuosius (lot. medula ossium rubra) ir geltonuosius (lot. medulla osium flava). Raudonieji kaulų čiulpai gamina kraujo ląsteles eritrocitus, kurie po organizmą išnešioja deguonį. Prieš patekdami iš kaulų čiulpų į kraują raudonieji kraujo kūneliai netenka branduolių ir susintetina hemoglobiną.
Filmų kūrimo procese režisieriai dažnai konsultuojasi su profesionalais, o filmuodami scenas, susijusias su medicinos tema, neretai tariasi su praktikuojančiais gydytojais.
Kraujo vėžį galima įveikti, tačiau situacija Lietuvoje – neteisinga: hematologas įvardijo didžiausią bėdą (37)
Kaulų čiulpų transplantacija, arba teisingiau būtų sakyti, kamieninių ląstelių transplantacija, dažniausiai naudojama onkologinėms kraujo ligoms gydyti, laidoje „DELFI diena“ sakė VUL Santaros klinikų gydytojas-hematologas dr. Valdas Pečeliūnas. DELFI eteryje jis taip pat pabrėžė vieną didžiausių pr...
Kai Cohenui Bramlee buvo keturi mėnesiai, mažyliui kilo rimtų sveikatos problemų, sukėlusių rimtą susirūpinimą ne tik jo tėvams Toddui ir Carrie Bralee‘ams, bet ir gydytojams. „Kai susirgdavo, sirgdavo taip rimtai, kaip nesirgdavo joks kitas vaikas“, – PEOPLE sakė penkis vaikus auginanti Coheno mama...
Rūta vėžį jau įveikė, Jūratė dar kovoja: moterys papasakojo, kaip aptiko ligas ir kas labiausiai padėjo (7)
Jūratė Gervytė kovoja jau su vėžiu. Pirmasis užklupo prieš 6 metus, ginekologinis. Antrasis – 2017 rudenį. Pasijutus blogai, pradėta ieškoti problemų, galvota, kad tai metastazė nuo pirmojo vėžio, bet, pasirodo, tai buvo antras vėžys, kaip sako J. Gervytė, antros žnyplės gyvenime.
Tarpžvaigždinė arka – „žmonijos gelbėtojų“ problemos: ko mums nepasako apie išgyvenimą kosmose filmuose? (23)
„Planeta yra proto lopšys, tačiau negalima amžinai gyventi lopšyje“, – dar XX amžiaus pradžioje rašė Konstantinas Ciolkovskis. Dabar mokslininkai vis dažniau kalba, kad anksčiau ar vėliau žmonėms teks palikti Žemę ir leistis į naujų namų paieškas.
Sunkia liga susirgęs Vytautas skatina tautiečius kaulų čiulpų donorystei: niekada negali žinoti, kam išgelbėsi gyvybę (31)
Kartais, kad atliktum žygdarbį ir išgelbėtum žmogaus gyvybę, nebūtina šokti į gaisro liepsnas ar ledinį vandenį. Kartais tam labiau reikia net ne drąsos ar pasiryžimo, bet žinių ir tiesiog žmogiškos atjautos.
Pirmadienį VUL Santaros klinikų kaulų čiulpų transplantacijos centre, veikiančiame jau 19 metų ir esančiame vienu iš didžiausių Europos transplantacijos centrų, buvo atlikta 2000-oji kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacija kraujo vėžiu sergančiam pacientui.
Praeitų metų rugsėjį Bogdaną ir jo šeimą iš Ukrainos į Lietuvą atvedė sunki berniuko liga – leukemija, diagnozuota, kai jam buvo vos 9 mėnesiai. Nors chemoterapija praėjo sėkmingai, dabar berniukui reikalinga kaulų čiulpų transplantacija, o jai – milžiniška suma.
Rugsėjo 16 d. minima Pasaulinė kaulų čiulpų donorų diena, prie kurios prisijungia daugiau nei 50 šalių, siekiant padėkoti visiems savanoriams donorams: jau pasidalinusiais savo kaulų čiulpais su kraujo vėžiu sergančiaisiais arba pasiryžusiais tą padaryti.
Iki įtraukimo į Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą šiaulietis Edvinas Naraveckas ne kartą donavo kraujo, tačiau niekada negalvojo, jog šios dvi donorystės rūšys gali būti panašios.
Antro sūnaus gimimo džiaugsmą Šakočių šeimai užtemdė šokiruojanti žinia – vos kelių mėnesių berniukas serga reta liga ir vienintelė išeitis - persodinti kaulų čiulpus. Pagalbos ranką ištiesė Vokietijoje gyvenantis donoras.
Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos centre, kuriame kaulų čiulpų transplantacijos atliekamos nuo 2002 metų, šiandien jau atlikta 170-oji. Donoru šešerių metų sunkia kraujo liga sergančiam berniukui tapo nė dvejų metukų dar neturintis jo broliukas.
Kasmet antrąjį gimtadienį švenčianti Aistė Strelčiūnė šiandien nė iš tolo neprimena merginos, kuri po pusę metų trukusio ūmios leukemijos gydymo į antrą daugiabučio aukštą užlipo su keturiais sustojimais. Už gyvybę ji dėkinga šeimos gydytojai ir savo bendraamžiui iš Vokietijos.
Ko gali norėti septyniolikmetis, kuriam medikų diagnozė suteikia mažai vilčių? Vilnietis Justinas, beveik metus kovojantis už savo gyvybę, prisipažįsta, kad dar nori gauti vairuotojo pažymėjimą ir automobiliu pavėžinti merginas.
Vilniuje gyvenančiai Virginijai Kavaliauskaitei brolis padovanojo tai, ko nenupirksi už visus pasaulio pinigus.
Pirmą kartą Lietuvoje atlikta kaulų čiulpų transplantacija panaudojant virkštelės kraują, pranešė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Vaikų ligoninė.
Gegužės 26 dieną, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos 20 – oji abiturientų laida šventė Paskutinį skambutį. Dainos ir linkėjimai, ašaros ir viltingi lūkesčiai – visko buvo daug. „Didžiuojuosi, kad išlydime į gyvenimą jus – protingus, talentingus, inteligentiškus žmones, - sakė dvyliktokams, būs...
Bendrija „Kraujas“ pradeda akciją „Būk geras, abituriente“, kurios tikslas - pakviesti ką tik pilnametystės sulaukusius Lietuvos aštuoniolikmečius pirmam savarankiškam žingsniui - donorystei.
Gegužės 7 d., šeštadienį, nuo 18 iki 21 val. bendrija „Kraujas“ kviečia visus geros valios žmones rinktis prie kino teatro „Lietuva“, kur ne tik vyks koncertas, bet ir bus renkami kraujo mėginiai – visi norintys galės tapti potencialiais kaulų čiulpų donorais.