Mėnulio paviršiuje matyti įvairių išlenktų skardžių (angl. lobate scarps). Manoma, kad tokios paviršiaus struktūros, randamos ir Merkurijuje, susidaro kūnui vėstant ir traukiantis – tai yra tarsi plutos raukšlės.
krateriai
7 straipsnių
Sibiro vakaruose, Jamalo pusiasalyje, atsirado keletas naujų masyvių kraterių. Manoma, kad atitirpus ledui, išsilaisvino metano dujos ir dėl to kilo sprogimai. Mokslininkai aiškinasi šio įvykio detales.
Štai jie – patys didžiausi pasaulyje krateriai: Žemė buvo rimtai bombarduojama šių kosmoso milžinų (56)
Mūsų planetos paviršius yra tarsi rėtis, nusėtas sunkiai įsivaizduojamo dydžio krateriais. Žemė buvo nuolat bombarduojama iš kosmoso atskriejančių kūnų ir štai kokias žymes jie paliko.
Mokslininkų dėmesį patraukė „beprotiškai atrodantis“ Marso krateris. Paprasti skaičiavimai atskleidė, kaip jis įgavo savo keistą formą, bet taip pat sukėlė keletą klausimų dėl praeityje šioje planetoje tvyrojusio klimato.
Lietuvos geologijos tarnyba įgyvendina projektą, kurio tikslas – nustatyti, ar mūsų šalyje yra impaktinių kraterių. Geologai sako, kad jų suradimas būtų didelis pasisekimas, nes šiuose krateriuose gali būti ir deimantų.
Lietuvoje kol kas rasti du smūginiai krateriai, susiformavę, kai meteoritai atsitrenkė į Žemės paviršių. Tai Veprių krateris Ukmergės rajone bei Mizarų krateris prie Druskininkų, sako Lietuvos geologijos tarnybos vyriausiasis geofizikas Rokas Zamžickas. „Mizarų krateryje netgi buvo tiriamas galimas ...
Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Jonas Satkūnas patvirtina jau anksčiau geologų skelbtas geras žinias – mūsų šalyje auga ne tik išgaunamų naudingųjų iškasenų kiekiai, bet vis atrandami ir nauji telkiniai. Iš viso žemės gelmių turtus kasa jau per 300 įmonių, išgaunančių įvairias žaliavas. Nors Li...