Iš viso žmogaus kūnas sudarytas iš maždaug 36 ar 37 trilijonų ląstelių, o mokslininkai nusprendė imtis labai sudėtingos užduoties – sudaryti jų žemėlapį.
ląstelės
66 straipsnių
Ląstelė (lot. cellula – „nedidelė patalpa“) – gyvų organizmų struktūrinis vienetas, gebantis savarankiškai egzistuoti, vystytis ir daugintis. Manoma, kad suaugusio žmogaus kūną sudaro apie 100 trln. ląstelių, skirstomų į 220 tipų.
Mokslininkai rado paprastą būdą, kaip iš geriamojo vandens pašalinti pavojingus teršalus: veiksmingumas – beveik 100 proc. (3)
Mokslininkai jau ne pirmą kartą įspėja, kad geriamajame vandenyje, o ypač – supilstytame plastikiniuose buteliuose, yra aptinkami dideli kiekiai mikroskopinių plastiko dalelių – nanoplastiko. Šios plastiko dalelės yra potencialiai pavojingos žmonių, gyvūnų organizmams ir visai aplinkai.
Identiškus dvynius ir jų mitybą ištyrę mokslininkai padarė išvadą, kodėl vienas iš jų sensta greičiau? (2)
Naujausio tyrimo metu mokslininkai nustatė, kad, norint sulėtinti biologinio amžėjimo spartą, pakanka iš savo mitybos raciono laikinai pašalinti tam tikrus maisto produktus. Pažymima, kad toks pokytis labai naudingas širdžiai, kepenims, hormonų ir uždegimų slopinimo sistemoms.
Mokslininkams pavyko pristabdyti senėjimą – gyvenimo trukmę prailgino net ketvirtadaliu: kaip tai pavyko? (3)
Eksperimento su pelėmis metu mokslininkai nustatė, kad senėjimo procesą pakursto baltymas interleukinas 11 (IL-11). Neutralizavus jo efektą, pelės gyvena ketvirtadaliu ilgiau, naujausio tyrimo išvadose teigia mokslininkai.
Mikrogravitacijos sąlygos – kitaip tariant, buvimas kosmose – turi daugybę neigiamų poveikių žmonių organizmams. Bet ne visi efektai apskritai biologijai yra tik neigiami. Štai naujame straipsnyje apžvelgiami ląstelių kultūrų tyrimai mikrogravitacijoje ir nurodoma bendra tendencija, kad ten jos form...
Nors kamieninės ląstelės atrastos seniai, o tyrimai vyksta nuolat – naujos žinios kelia dar daugiau klausimų, į kuriuos bando atsakyti tyrėjai. „Kamieninių ląstelių biologų, biochemikų užduotis ir yra suprasti, kaip žmogus galėtų kontroliuoti ląsteles ir jų funkcijas. Kai to išmoksime, manau, atsive...
Įvykis, kuris, kaip žinoma, per visą gyvybės Žemėje istoriją yra įvykęs tik tris kartus, ką tik buvo užfiksuotas dar kartą. Jūrinė bakterija buvo įtraukta į dumblių šeimininko organizmą ir vystėsi kartu su juo pakankamai ilgai, kad dabar ją galima būtų laikyti organele, dumblių ląstelės mechanizmo d...
Genai mūsų organizme turėtų veikti kaip harmoningi orkestrai, tačiau atsitinka taip, kad pavieniai atlikėjai išsibalansuoja ir groja neharmoningai. Tai mums sukelia ligas. Šiuo atveju, orkestrą sudaro 40 trln. ląstelių, o mokslininkai kuria įrankius, kuriais galėtume kiekvieną ląstelę įvertinti atsk...
Nauji tyrimai parodė, kas sukelia žmogaus ląstelių senėjimą. Gležna membrana, gaubianti mūsų ląsteles, yra vos 5 nanometrų storio – tai atitinka vos 1/20 muilo burbulo storio. Ši membrana yra jautri žalai, kurią gali sukelti kasdienė fiziologinė veikla, pavyzdžiui, raumenų judesiai ar audinių sužalo...
Ieškodami būdų, kaip ilgiau išsaugoti jaunystę, pirmiausiai pagalvojame apie įvairius veido ir kūno kremus, jauninamuosius serumus, apie įvairias dietas ar supermaistą. O ar kada susimąstėte apie kvėpavimą, tiksliau apie tai, kaip kvėpuojame ir kaip tai veikia organizmą?
Eliksyras nuo senėjimo? Mokslininkų dėmesį patraukė dvi ypatingos medžiagos – kaip jos veikia organizme (1)
Revoliucinio tyrimo metu Boyce’o Thompsono instituto (BTI) ir Cornellio universiteto mokslininkai atrado acilspermidinus – naują metabolitų grupę, siejamą su sirtuinais ir senėjimu. Šis radinys, aktualus žmonių sveikatai ir ilgaamžiškumui, žymi svarbią pažangą biochemijos srityje.
Visi žmonės skirtingi, todėl net tuos pačius genetinius sutrikimus turintiems žmonėms liga gali pasireikšti arba ne. Tie patys vaistai du žmones gali veikti skirtingai. Kas tada vyksta mūsų ląstelių lygmeny bando išsiaiškinti biochemijos mokslų daktarė Aušra Sasnauskienė. „Ląstelė yra mažiausias gyv...
Įsivaizduokite miestą, kuriame reikia labai daug dalykų transportuoti. Vienoje vietoje prekė pagaminama – kitoje vietoje jos reikia. Mieste prekes gabena sunkvežimiai. Ląstelės taip pat yra kaip didelis judrus mikroskopinis miestas, kuriame transportuojamos viduląstelinės pūslelės su baltymais, horm...
Mokslininkai išsiaiškino, kaip dėl ląstelei dalijantis atsiskiriančio mikroskopinio jos turinio kiekio poveikio sveikos kaimyninės ląstelės gali pavirsti sparčiai besidalijančiomis vėžinėmis ląstelėmis.
Kiekvieno žmogaus kūne knibžda sudėtinga trilijonų mikroorganizmų bendruomenė, kuri atlieka svarbų vaidmenį jūsų sveikatai, kol esate gyvi. Šie mikroskopiniai simbiontai padeda jums virškinti maistą, gamina būtinus vitaminus, saugo nuo infekcijų ir atlieka daugelį kitų gyvybiškai svarbių funkcijų.
Vašingtono valstijos universiteto mokslininkai ištyrė, kad augalai turi gebėjimą reaguoti į prisilietimo pradžią ir pabaigą, rašoma žurnale „Nature Plants“.
Mokslininkams pavyko pristabdyti senėjimą: eksperimento metu pelių ląstelių gyvenimo trukmę prailgino net 10 proc. (1)
Tarptautinė mokslininkų komanda atliko neįprastą eksperimentą: jiems pavyko sujungti jaunų ir senų pelių kraujotakos sistemas.
Garsaus Harvardo universiteto Medicinos mokyklos mokslininko, besidominčio senėjimo sustabdymu, Davido Sinclairo vadovaujama komanda paskelbė mokslinį darbą, kuriame teigiama, kad tam tikrų chemikalų mišinys sustabdo ląstelių senėjimą... vos per keturias paras.
Kiek tvirta yra bakterijų ląstelės sienelė ir ar ji gali atlaikyti jūsų žingsnio jėgą? Kai užlipate ant kai kurių daiktų, pavyzdžiui, banano, jis ištyžta ir prisiploja prie žemės. Tačiau jei užlipsite ant uolos, ji išliks tvirta ir nenukentės. Taigi kas atsitinka, kai užlipame ant bakterijų? Ar jos ...
Kai sutrinka šimtus milijonų ląstelių per dieną sunaikinantis organizmo mechanizmas, dažnai netrukus prasideda uždegimai ir ligos.