Velykos jau visai ant nosies. Apie šventinį stalą minčių kasdien irgi vis daugėja. VU medicinos fakulteto profesorius, mitybos mokslininkas Rimantas Stukas kviečia šventes švęsti ne tik linksmai, bet ir sveikai, žinant esminius dalykus apie Velykų stalą ir jo didenybę – kiaušinį. Dauguma mūsų pamirš...
margučiai
187 straipsnių
Velykų margučiai – kiaušiniai margintu lukštu. Kiaušinių lukštai marginami įvairiais būdais – vašku, dažais, žolelėmis ir kt. Lietuvoje margučiai yra neatskiriama Velykų dalis.
Profesorius Klimka apie Velykų papročius, burtus ir prietarus – ko daryti šiukštu negalima ir kaip teisingai pasiruošti (2)
Kai iki šv. Velykų liko visai nedaug, norisi atsigręžti į senovės lietuvių papročius, kuriais griežtai vadovaudamiesi jie laukdavo Kristaus prisikėlimo. Ir ne šiaip sau: tai – svarbiausia šventė krikščioniškame pasaulyje. Velykų laukimas prasideda sulig Didžiosios savaitės pradžia, o kaip pasakoja g...
Prieš nosį – ilgasis savaitgalis. Tautiečiai jį stengsis išnaudoti maksimaliai, dalis lietuvių be abejonės patrauks į pajūrį. Apie Velykų savaitgalio užimtumą ir ko tikisi pajūrio verslininkai, pasakoja Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadove Laura Taučiūte.
Profesorius – apie tai, kiek kiaušinių galima suvalgyti per Velykas ir kiek laiko saugu laikyti margučius ant stalo (1)
Kiek kiaušinių galima suvalgyti per dieną, per savaitę? Kaip tinkamai juos paruošti – koks turi būti trynys ir koks baltymas? Kaip reikėtų laikyti velykinius margučius, kad juos būtų saugu valgyti? Ir ką svarbu daryti, kad per šventes jaustumės gerai ir išvengtume persivalgymo? Į šiuos klausimus lai...
Socialiniuose tinkluose jau keli metai plintantis būdas, kuriuo paprastai galima nudažyti kiaušinius. Eksperimentas įvyko, tačiau rezultatas – ne toks, kokį žadėjo internetas.
Artėjant Velykoms daugelis pradedame ieškoti originalių būdų kiaušiniams dažyti, kad šie būtų kuo ryškesni ir spalvingesni. Tačiau ne visos medžiagos yra tam tinkamos, jeigu norėsite ne tik grožėtis, bet ir skanauti savo margučius.
Pakiliai nuteikiančios orų prognozės tik ir masina ruoštis ateinančioms Velykoms. Jei vaišės – jau suplanuotos, belieka pagalvoti apie šventines pramogas, be kurių neįsivaizduojama ši pavasario šventė. Be to, Velykų žaidimai – puikus būdas išsijudinti po sočių vaišių, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Tai tikrai itin paprastas margučių dažymo būdas, be to – visiškai natūralus. O rezultatas, kaip skambiai sakoma tokiais atvejais, tikrai pranoks visus lūkesčius. Nutarusiems išbandyti šį būdą patiks dar ir tai, kad papildomai prireiks viso labo vieno ingrediento, o šis, kaip matyti nuotraukose, puik...
Velykos kasmet gali būti vis kitokios ir unikaliai ypatingos, kai galime išbandyti gausybę kiaušinių marginimo būdų. Jeigu anksčiau ant jūsų stalo jau gulėjo vašku, svogūnų lukštais, maistiniais dažais ar kitomis technikomis marginti kiaušiniai, šiemet galite išmėginti marginimą vienkartiniais rankš...
Kasmet artėjant šv. Velykoms ne tik prisimename tradicinius margučių dažymo būdus, bet ir ieškome naujų, dar nebandytų kiaušinių marginimo būdų. Maisto tinklaraščio „Valgė spalvė“ kūrėja Živilė Stumbrienė išbandė net 8. Ir kiekvieną išsamiai aprašė.
Įvairiausiais raštais ir spalvomis marginti kiaušiniai – atributas, be kurio neįsivaizduojamas Velykinis stalas. Neretai šios šventės laukiama būtent dėl kiaušinių marginimo ritualo, o didžiausią džiaugsmą tai teikia patiems mažiausiems. Ilgametė kiaušinių margintoja pedagogė Danguolė Umbrasienė dal...
Žalias, geltonas, oranžinis, raudonas, mėlynas, raudonas, vyšninės spalvos ir netgi juodas margučiai kartu su šiemet sukurtomis šakelėmis su pumpurais nuo kovo 25 d. įsikūrė prie Jašiūnų dvaro. Tai tradicinės margučių spalvos, reiškiančios vaisingumą, santarvę, bundančią gamtą, šilumą, gausų derlių.
Artėjant šv. Velykoms daugelis ieško įkvėpimo ir naujų idėjų savo šventiniam stalui, kaip šventiškai papuošti namus ir kokiu nauju būdu numarginti kiaušinius, kad artimieji negalėtų atsigrožėti.
Nė vienas nesame apsaugotas nuo to, kad šventę gali ne tik apsunkinti, bet ir visiškai sugadinti netinkamai paruoštas maistas. Netgi Šv. Velykų simboliu laikomas kiaušinis gali sukelti itin nemalonių sveikatos sutrikimų. Taigi ką daryti, jeigu pajutote apsinuodijimo požymius?
Žymus etnologas apie kiaušinių marginimą – kaip atrodė pirmasis margutis ir kokius simbolius piešė senoliai (3)
Pagrindinis šv. Velykų simbolis – margučiai – nepraranda populiarumo iki pat šių dienų. Tradicija marginti kiaušinius perduodama kartomis, o keičiantis tendencijomis daugėja ir įvairiausių gudrybių, kaip pastaruosius puošti ir ruošti didžiausiai ir bene laukiamiausiai metų krikščioniškajai šventei. ...
Per karantiną laiką leidžiant pajūryje Godai Jazdauskienei gimė mintis – kodėl nepabandžius artėjančių Velykų proga pasigaminti „gintarinių“ margučių. Tam prireikė daug žinių, laiko ir eksperimentų, tačiau rezultatas pasiteisino su kaupu: „Žmonės, pamatę tuos kiaušinius, mano, kad jie – iš gintaro.“
Velykinių kiaušinių marginimas – neatsiejama šios šventės tradicija. Kaip dažyti kiaušinius, yra begalė patarimų ir būdų. Šį kartą siūlome pasigaminti natūralius dažus iš maisto produktų, kurių rasite savo šaldytuve ir virtuvės spintelėse.
Šviesaus atminimo tautodailininko Vlado Martikonio senaisiais ornamentais ir raštais išmargintus margučius išsaugojo jo sūnus – Vidmantas Martikonis. Savo įkurtoje galerijoje–muziejuje „Autoportretai“, Velykų proga, jis atidarė tėvo skutinėtų margučių parodą. Vidmantas prisipažino – skutinėjimo pasl...
Kunigas – apie lietuviškas Velykas: mūsų katalikybėje kažkokie esminiai elementai yra praleisti (14)
Skubame, lekiame, siekiame uždirbti kuo daugiau pinigų – krikščioniškos šventės galėtų būti ta proga, kai galime sulėtinti tempą ir džiaugsmingai praleisti laiką su savo artimiausiais žmonėmis. Tačiau Krekenavos bazilikos rektorius, Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas kun. dr. Gediminas...
Specialistai atsakė, ką daryti su margučiais, ant kurių baltymo pateko dažų ir, kaip ilgai galima vartoti virtus kiaušinius (2)
Taip nutinka dažnai per Velykas, kai dažuose virdami margučiai įskyla, dažai prasiskverbia pro lukštą ir nudažo baltymą. Kartais tai, kad nusidažė ne tik lukštas, sužinome tik išlukštenę margutį.