Žemė, kaip žinome, po kieta pluta slepia skystą mantiją ir branduolį (ir dar kietą branduolį pačiame centre). O kaip Mėnulis?
Mėnulis
689 straipsnių
Mėnulis – palydovas ir vienintelis Žemės gamtinis palydovas. Tarp mėnulio ir žemės yra 1,3 šviesos minutės. Palydovas yra antras pagal šviesumą kosminis kūnas matomas iš žemės.
Plika akimi šviesiame mėnulio skritulyje matomas tamsios dėmės ir lygios žemės sritys – jos vadinamos jūromis. Šviesios sritys yra aukštumos ir vadinamos žemynais. Šie pavadinimai sąlygiški, nes mėnulio paviršiuje nėra didelio kiekio vandens.
Tiek jūrose, tiek žemynuose yra daug kraterių. Matomoje mėnulio pusėje lygumų yra daugiau negu nematomoje.
Mėnulis. Kas pirmiausia ateina į galvą perskaičius šitą žodį? Didelė raudona pilnatis, kylanti virš tolumoje dunksančio miško? Mėnesienos nutviekstos gatvės ar laukai? Išblyškęs šviesulys susipynusiose medžio šakose ar virš Nidos kopų?
Trečiadienį paryčiais danguje buvo matyti rugsėjo mėnesio pilnatis, sutapusi su superpilnatimi ir daliniu Mėnulio užtemimu.
Mėnesio pabaigoje Žemė pasigaus antrą palydovą. Tai gali skambėti keistai ir netikėtai, bet iš tiesų tokie įvykiai nutinka ganėtinai reguliariai.
Nuo pat žmonijos atsiradimo istorijos pradžios pirmykščiam žmogui Mėnulis visuomet buvo paslaptingas dangaus kūnas, kuriam dažnai buvo priskiriamos antgamtinės galios ir tikima jo daroma didele įtaka gamtai bei žmonių gyvenimui. Dabartiniu metu, kada žmogaus kojos jau paliko savo atspaudus Žemės pal...
Visą šią savaitę nakties danguje bus galima stebėti įspūdingą pilnatį – taip vadinamą „Mėlynąjį supermėnulį“.
Kai žmonės sugrįš į Mėnulį, jie turėtų ten pasilikti ilgesniems laikotarpiams, nei Apollo astronautai. Ketinama įrengti tyrimų bazes, vykdyti misijas plačiai aplink jas, leistis į kraterių dugną ir taip toliau. Savaime suprantama, misijų sėkmei reikės įveikti gausybę iššūkių, vienas iš kurių – ilga ...
2017 metais pro Saulės sistemą praskriejo 1I/`Oumuamua – pirmasis žinomas tarpžvaigždinis objektas. Po poros metų aptiktas dar vienas. Visgi įvairūs teoriniai skaičiavimai rodo, kad panašių mažų kūnų pro Saulės sistemą kiekvienu momentu lekia tūkstančiai, tiesiog aptikti juos labai sudėtinga.
Iš Mėnulio į Žemę pargabentuose grunto mėginiuose – stulbinantis radinys: mokslininkai to nesitikėjo
Iš Mėnulio atgabentuose grunto mėginiuose Kinijos mokslininkai rado vandens.
Pastaraisiais metais, ruošiantis Artemis misijoms ir žmonių sugrįžimui į Mėnulį, NASA ten nuskraidino šešis retroreflektorius – specialius blizgius rutulius, kurie labai gerai atspindi lazerio spindulius. Visi jie keliavo su kitų kompanijų ar organizacijų misijomis, o jų tikslas – išbandyti naujos k...
Mėnulio paviršiuje keliose vietose nufotografuotos duobės, kurios atrodo kaip kiaurymės, atsiveriančios į dideles ertmes po paviršiumi.
Šiltos romantinės komedijos „Po vienu stogu“ ir nuostabios paaugliškos LGBTQ+ temą gvildenančios juostos „Su meile, Saimonas“ kūrėjas Gregas Bertlanis sugrįžta su dar vienu lengvumu alsuojančiu projektu – romantine dramedija „Nuskraidink mane į mėnulį“, kurios pamatu tapo viena iš sąmokslo teorijų a...
Maždaug 50 šviesmečių nuo Žemės nutolusi egzoplaneta, kodiniu pavadinimu LHS 1140 b, šiuo metu yra viena geriausių kandidačių nežemiškos gyvybės paieškoms už Saulės sistemos ribų.
Mėnulis neturi tektoninių plokščių, vandens ar atmosferos, todėl krateriai jo paviršiuje beveik nenyksta. Kai kur galima pamatyti kone keturių milijardų metų amžiaus darinius, kuriuos paliko ankstyvojoje Saulės sistemoje laksčiusių asteroidų smūgiai.
Kiekvieną planetą ar palydovą nuolatos bombarduoja mažesni kosminiai kūnai. Dažniausiai tai yra tarpplanetinės dulkės – to net ir bombardavimu nelabai pavadinsi. Bet pasitaiko ir didesnių.
Jau kitą penktadienį, liepos 12 dieną, į kino teatrus atkeliauja istorinė romantinė drama „Nuskraidink mane į Mėnulį“, kurioje pagrindinius vaidmenis atlieka dvi ryškios Holivudo žvaigždės – Channingas Tatumas bei Scarlett Johansson. Filmas nukels žiūrovus į tą laiką, kuomet NASA žūtbūt turėjo nuskr...
Liepa, karščiausias metų mėnuo, yra gana darbinga sodininkams. Dauguma pasėlių šiuo laikotarpiu jau būna pasėti, tačiau dar nevėlu sėti į tuščias lysves. Sąrašas, ką galima sodinti liepą, gana ilgas.
Netrukus pasaulis taps vieno rečiausių kosminių įvykių liudininku – tai nutinka kartą per 5–10 tūkst. metų (3)
Pastarasis dešimtmetis pažėrė nemažai kosminių įvykių, praskriejančios kometos, astroidai, Saulės užtemimai, Saulės aktyvumo pikas, kurio metu dažnai matomos Šiaurės pašvaistės ir daugelis kitų. Tačiau netrukus galėsime pamatyti tai, kas buvo užfiksuota tik kažkada gūdžiais viduramžiais, – Šiaurės V...
Rytoj, birželio 27 dieną, prie Žemės priartės potencialiai pavojingas asteroidas, kodiniu pavadinimu 2011 UL21. Priartėjimo metu asteroidas bus už 6,6 mln. km nuo Žemės. Nepaisant nemenko atstumo, kosminiais masteliais tai – labai arti. Be to, tai viena didžiausių kosminių uolienų, priartėjusių pri...
Kinijos zondas užbaigė technologiškai sudėtingą bei pirmąją pasaulyje tokio pobūdžio misiją ir antradienį sugrįžo į Žemę, su savimi parskraidindamas grunto pavyzdžių iš tolimosios Mėnulio pusės, pranešė valstybinė žiniasklaida.